Annoncering
Kontakt os, hvis du er interesseret i at annoncere her på Portugalnyt: info@portugalnyt.dk






Den Danske Filmskole på Estoril Film Festival

I Estoril på Lissabonkysten afholdes der den 14. til 22. november Estoril Filmfestival 2008 med deltagelse af Den Danske Filmskole.

Til filmfestivallen på Lissabonkysten vil der blandt andet være fokus på 3 af nutidens mest berømte instruktører for at belyse film-mediets omdrejningspunkter: kunst, underholdning og selve filmindustrien.

Estoril Film Festival er i år en filmmæssig fest for den amerikanske instruktør Tim Burton (som fylder 50 i år), den spansk-mexikanske instruktør Luis Buñuel (1900-1983) og den 68-årige italienske instruktør Bernardo Bertolucci.

Det årligt tilbagevendende arrangement i Estoril er en relativ stor begivenhed i filmverdenen og har som hovedbegivenhed en konkurrence med bidrag fra europæisk film (dog ingen danske).

Sidst, men ikke mindst mindes Estoril Filmfestival 2008 den nyligt afdøde skuespiller Paul Newman's (1925-2008) karriere.

Estoril Film FestivalBerømtheder på Estoril Filmfestival 08
Til at kaste glans over festivallen og som dommerkollegie i filmfestivallens konkurrence har Estoril særdeles fornemt besøg af:

  • Paul Auster - verdenskendt forfatter fra USA, som også har skrevet manuskript til film som 'Smoke' og 'Blue in The Face'.
  • John Maxwell Coetzee - sydafrikansk nobelprisvinder i litteratur fra 2003
  • Cristina Iglesia - international kendt skulptør fra Spanien
  • Julião Sarmento - portugisisk international kendt multikunstner og kunst-professor
  • Catherine Deneuve - verdenskendt skuespillerinde og gennem en menneskealder fransk films 'is-dronning'. Catherine Deneuve har blandt andet medvirket i Lars von Triers 'Dancer in the Dark'.

Der deltager 14 film i konkurrencen, som har en førstepræmie på 20.000 euro.

Mere information om Estoril Filmfestival 2008 på
festivallens hjemmeside.

Kortfilm-konkurrence for filmskoler
Sideløbende med den mere glamorøse del af festivallen mødes filmskoler fra Portugal (2), Frankrig, Tjekkiet, England og Danmark over tre dage fra d. 17. til 19. november.

Fra Den Danske Filmskole deltager:
Arne Bro, prorektor, leder af TV-afdelingen.
Ole John, tidligere prorektor og leder af produktionsafdelingen
Martin Køhler Jørgensen, tidligere studerende ved TV-afdelingen.

I løbet af de 3 dage leverer deltagerne fra filmskolerne en præsentation af deres respektive skoler og omkring 1 times film om skolens aktiviteter. Filmskole-præsentationerne finder sted i Kongrescentret bag ved kasino'et i Estoril, og der er gratis adgang - dog helst med forudbestilling af billetter. Skoleklasser kan også deltage. Se mere om uddannelse på Den Danske Filmskole.

Se også flere artikler om film i Portugal.

Herunder ses programmet for Den Danske Filmskoles deltagelse i Estoril Filmfestival 2008:

FILMS SCHOOLS, FILM CULTURE IN EUROPE

November 17th – 19th

Monday, 17th

12.30 – Master Class STEPHEN FREARS
14.30 - Presentation of THE LONDON FILM SCHOOL
14.45 - Screenings
“The Arnold Portrait” de Henry Darke – 22’
“Zohra” de Kemal Akhtar – 15’
“Blue Collars and Buttercups” de Janis Pugh – 15’
“Temporal” de Paz Fabrega – 22’
“Trumpet” de Yoni Bentovin
15.45 – Open Discussion
16.15 – 16.30 Coffee Break

16.30 - Presentation of ESCOLA SUPERIOR DE TEATRO E CINEMA
16.45 - Screenings
“A Tigela” de Tiago Sousa - 12’
“Aleluia” de Fábio Ribeiro -  9’
“Duas Pessoas” de João Salaviza – 12’
“Morrer” de Diaogo Camões – 13’
“Por Uma Mão Cheia” de Hugo Lapa – 3’
“Querido Carlos Alberto” de Aurora Ribeiro – 13’
17.45 – Open Discussion
18.15 – 18.30 Coffee Break

18.30 - Presentation of THE NATIONAL FILM SCHOOL OF DENMARK
18.45 - Screenings
“The sky is a box” de Martin KØhler JØrgensen - 21’ 
“Quid Pro Quo” de Noenne Katrine – 32’
19.45 – Open Discussion

Tuesday, 18th

10.00 – Presentation of FAMU
10.15 – Screenings
”The second act” de Olmo Omerzu – 40’
”Oslnění”( Bedazzlement ) de Vladimír Kovář  - 16’
11.15 – Open Discussion
11.45-12.00 Coffee Break

12.00 – Presentation of FACULDADE CIÊNCIAS SOCIAIS E HUMANAS
12.15 - Screenings
“Vinni” de Sandra Rocha – 17’
“Paredes-Meias” de Joana Pimenta – 16’
“Da Natureza Das Coisas” de Luís Miguel Correia – 36’
13.15 – Open Discussion
14.00 – 15.30 Lunch Time
15.30 – Presentation of LA FEMIS
15.45 - Screenings
“Forbach” de Claire Burger - 35'
“Si je tombe” de Bojina Panayotova - 23'
“Carcasse” de Ismael El Maoula El Iraki - 13’ 30’’
16.45 – Open Discussion
17.15 – 17.30 Coffee Break

17.30 - Presentation of GERMAN FILM & TELEVISION ACADEMY BERLIN-DFFB
17.45 - Screenings
“Wigald” de Timon Modersohn – 11’
“My Father Is Sleeping” de Grzegorz Muskala – 14’
“Cowboy” de Till Kleinert – 35’
18.45 – Open Discussion

Wednesday, 19th

10.00 – 12.30 Round table with every schools and winning films announcement

13.00 Lunch Time

Departures



Kommentarer

Endnu ingen kommentarer
Opret en kommentar
(Påkrævet)  
(Valgfri)
(Påkrævet)  
Tilføj(Publiceres på denne side efter godkendelse)