Annoncering
Kontakt os, hvis du er interesseret i at annoncere her på Portugalnyt: info@portugalnyt.dk






Europa League resultater af gruppespil 2009 – stilling i EL grupper A-L

Den næstfornemste europæiske fodbold-turnering hedder nu Europa League (tidligere Europa Cup). EL gruppespillet tæller i alt 48 hold.

I EL turneringen 2009-2010 er tre portugisiske og et enkelt dansk hold med. Det drejer sig om de to Lissabon-klubber Sporting og Benfica, den relativt ukendte klub CD National fra Madeira og naturligvis FC København fra Danmark.

Der er ingen andre skandinaviske hold udover FCK i Europa League turneringen 2009-1010.

Se også: Grupper i Europa League turneringen 2009-2010

Gruppespillet starter den 17. september i EL turneringen.

Herunder EL resultater i alle grupper:

Europa League kampe og resultater i gruppe A
17. september Ajax-Timisoara – resultat – resultat 0-0
17. september Dinamo Zagreb-Anderlecht – resultat 0-2
1. oktober Anderlecht-Ajax - resultat 1-1
1. oktober Timisoara-Dinamo Zagreb - resultat 0-3
22. oktober Timisoara-Anderlecht - resultat 0-0
22. oktober Ajax-Dinamo Zagreb - resultat 2-1
5. november Anderlecht-Timisoara - resultat 3-1
5. november Dinamo Zagreb-Ajax - resultat 0-2
2. december Timisoara-Ajax - resultat 1-2
2. december Anderlecht-Dinamo Zagreb - resultat 0-1
17. december Ajax-Anderlecht - resultat 1-3
17. december Dinamo Zagreb-Timisoara - resultat 1-2

Ajax og Anderlecht er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe B
17. september Lille-Valerncia – resultat 1-1
17. september Genoa-Slavia Praha – resultat 2-0
1. oktober Slavia Praha-Lille - resultat 1-5
1. oktober Valencia-Genoa - resultat 3-2
22. oktober Valencia-Slavia Praha - resultat 1-1
22. oktober Lille-Genoa - resultat 3-0
5. november Slavia Praha-Valencia - resultat 2-2
5. november Genoa-Lille - resultat 3-2
2. december Valencia-Lille - resultat 3-1
2. december Slavia Praha-Genoa 0-2
17. december Lille-Slavia Praha - resultat 3-1
17. december Genoa-Valencia - resultat 1-2

Valencia og Lille er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe C
17. september Tel Aviv-Celtic – resultat 2-1
17. september Rapid Wien-Hamburger SV – resultat 3-0
1. oktober Hamburger SV-Tel Aviv - resultat 4-2
1. oktober Celtic-Rapid Wien - resultat 1-1
22. oktober Celtic-Hamburger SV- resultat 0-1
22. oktober Tel Aviv-Rapid Wien - resultat 5-1
5. november Hamburger SV-Celtic - resultat 0-0
5. november Rapid Wien-Tel Aviv - resultat 0-3
2. december Celtic-Tel Aviv - resultat 2-0
2. december Hamburger SV-Rapid Wien - resultat 2-0
17. december Tel Aviv-Hamburg SV - resultat 1-0
17. december Rapid Wien-Celtic - resultat 3-3

Hamburg SV og Tel Aviv er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe D
17. september Heerenveen-Sporting Lissabon – resultat 2-3
17. september Hertha Berlin-Ventspils - resultat 1-1
1. oktober Sporting-Hertha Berlin - resultat 1-0
1. oktober Ventspils-Heerenveen - resultat 0-0
22. oktober Ventspils-Sporting - resultat 1-2
22. oktober Hertha Berlin-Heerenveen - resultat 0-1
5. november Sporting-Ventspils - resultat 1-1
5. november Heerenveen-Hertha Berlin - resultat 2-3
3. december Ventspils-Hertha Berlin - resultat 0-1
3. december Sporting-Heerenveen - resultat 1-1
16. december Hertha Berlin-Sporting - resultat 1-0
16. december Heerenveen-Ventspils - resultat 5-0

Sporting og Hertha Berlin er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe E
17. september CSKA Sofia-Fulham – resultat 1-1
17. september Basel-Roma – resultat 2-0
1. oktober Roma-Sofia - resultat 2-0
1. oktober Fulham-Basel - resultat 1-0
22. oktober Fulham-Roma - resultat 1-1
22. oktober CSKA Sofia-Basel - resultat 0-2
5. november Roma-Fulham - resultat 2-1
5. november Basel-CSKA Sofia - resultat 3-1
3. december Fulham-Sofia - resultat 1-0
3. december Roma-Basel - resultat 2-1
16. december Sofia-Roma - resultat 0-3
16. december Basel-Fulham - resultat 2-3

Roma og Fulham er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe F
17. september Panathinaikos-Galatasaray – resultat 1-3
17. september Sturm Graz-Dinamo Bucuresti – resultat 0-1
1. oktober Dinamo Bucuresti-Panathinaikos - resultat 0-1
1. oktober Galatasaray-Sturm Graz - resultat 1-1
22. oktober Galatasaray-Dinamo Bucuresti - resultat 4-1
22. oktober Panathinaikos-Strurm Graz - resultat 1-0
5. november Dinamo Bucuresti-Galatasaray - resultat 0-3
5. november Sturm Graz-Panathinaikos - resultat 0-1
3. december Galatasarau-Pathinaikos - resultat 1-0
3. december Dinamo Bucuresti-Sturm Graz - resultat 2-1
16. december Panathinaikos-Dinamo Bucuresti - resultat 3-0
16. december Sturm Graz-Galatasaray - resultat 1-0

Galatasaray og Panathinaikos er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe G
17. september Lazio-Saltzburg – resultat 1-2
17. september Villarreal-Levski Sofia – resultat 1-0
1. oktober Levski Sofia-Lazio - resultat 0-4
1. oktober Saltzburg-Villarreal - resultat 2-0
22. oktober Saltzburg-Levski Sofia - resultat 1-0
22. oktober Lazio-Villarreal - resultat 2-1
5. november Levski Sofia-Salzburg - resultat 0-1
5. november Villarreal-Lazio - resultat 4-1
3. december Saltzburg-Lazio - resultat 2-1
3. december Levski Sofia-Villarreal - resultat 0-2
17. december Lazio-Levski Sofia - resultat 0-1
17. december Villarreal-Saltzburg - resultat 0-1

Saltzburg og Villarreal er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe H
17. september Steaua Bucuresti-Sheriff – resultat 0-0
17. september Fenerbache-Twente resultat 1-2
1. oktober Twente-Steaua Bucuresti - resultat 0-0
1. oktober Sheriff-Fenerbache - resultat 0-1
22. oktober Sheriff-Twente - resultat 2-0
22. oktober Steaua Bucuresti-Fenerbache - resultat 0-1
5. november Twente-Sheriff - resultat 2-1
5. november Fenerbache-Steaua Bucuresti - resultat 3-1
2. december Sheriff-Steaua Bucuresti - resultat 1-1
2. december Twente-Fenerbache - resultat 0-1
17. december Steaua Bucuresti-Twente - resultat 1-1
17. december Fenerbache-Sheriff - resultat 1-0

Fenerbache og Twente er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe I
17. september Benfica-BATE – resultat 2-0
17. september Everton-Athen – resultat 4-0
1. oktober Athen-Benfica - resultat 1-0
1. oktober BATE-Everton - resultat 1-2
22. oktober BATE-Athen - resultat 2-1
22. oktober Benfica-Everton - resultat 5-0
5. november Athen-BATE - resultat 2-2
5. november Everton-Benfica - resultat 0-2
2. december BATE-Benfica - resultat 1-2
2. december Athen-Everton - resultat 0-1
17. december Everton-BATE - resultat 0-1
17. december Benfica-Athen - resultat 2-1

Benfica og Everton er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe J
17. september Club Brugge-Shakhtar – resultat 1-4
17. september Partizan-Toulouse - resultat 2-3
1. oktober Toulouse-Club Brugge - resultat 2-2
1. oktober Shakhtar Donetsk-Partizan - resultat 4-1
22. oktober Shakhtar Donetsk-Toulouse - resultat 4-0
22. oktober Club Brugge-Partizan - resultat 2-0
5. november Toulouse-Shakhtar - resultat 0-2
5. november Partizan-Club Brügge - resultat 2-4
3. december Shakhtar-Club Brügge - resultat 0-0
3. december Toulouse-Partizan - resultat 1-0
16. december Club Brügge-Toulouse - resultat 1-0
16. december Partizan-Shakhtar - resultat 1-0

Shakhtar og Club Brügge er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe K
17. september Sparta Praha-PSV Eindhoven – resultat 2-2
17. september FC Cluj-FC København – 0-0 efter første halvleg - resultat 2-0
1. oktober FC København-Sparta Praha - resultat 1-0
1. oktober PSV Eindhoven-Cluj - resultat 1-0
22. oktober PSV Eindhoven-FC København - resultat 1-0
22. oktober Sparta Praha-Cluj - resultat 2-0
5. november FC København-PSV Eindhoven - resultat 1-1
5. november Cluj-Slavia Praha - resultat 2-3
3. december PSV Eindhoven-Sparta Praha - resultat 1-0
3. december FC København-Cluj - resultat 2-0
16. december Sparta Praha-FC København - resultat 0-3
16. december Cluj-PSV - resultat 0-2

PSV og FCK er videre.

Europa League kampe og resultater i gruppe L
17. september Athletic Club-Austria Wien – resultat 3-0
17. september CD Nacional (Madeira) -Werder Bremen – resultat 2-3
1. oktober Werder Bremen-Atlético Bilbao - resultat 3-1
1. oktober Austria Wien-CD Nacional (Madeira) - resultat 1-1
22. oktober Austria Wien-Werder Bremen - resultat 2-2
22. oktober Atlético Bilbao-CD Nacional (Madeira) - resultat 2-1
5. november Werder Bremen-Austria Wien - resultat 2-0
5. november CD Nacional (Madeira)-Atletico Bilbao - resultat 1-1
3. december Austria Wien-Atletic Bilbao - resultat 0-3
3. december Werder Bremen-CD Nacional (Madeira) - resultat 4-1
16. december Atlético-Werder Bremen - resultat 0-3
16. december CD Nacional (Madeira)-Austria Wien - resultat 5-1

Werder Bremen og Atlético er videre.

To hold går videre fra hver gruppe (24 hold) til playoff kampe sammen med alle klubber fra Champions Legaue gruppespillet, som ender på en tredjeplads i deres grupper (8 hold).

Derefter spilles den såkaldte Europa League ‘Round of 32’.

Vinderne spiller ‘Round of 16’ også kaldet EL ottendedelsfinalerne. Herefter spiller vinderne Europa League kvartfinaler og semifinaler.

Finalen i Europa League 2009-2010 spilles den 12. maj i Hamburg.

Se også: Opdateret stilling i alle EL grupper på UEFA Europa League hjemmesiden.



Kommentarer

Endnu ingen kommentarer
Opret en kommentar
(Påkrævet)  
(Valgfri)
(Påkrævet)  
Tilføj(Publiceres på denne side efter godkendelse)