Den portugisiske regerings finansminister meddelte den 8. marts 2010 at regeringen overvejer at sælge aktier i flere store offentlige forsynings-virksomheder.
Virksomhederne omfatter EDP-Energias de Portugal SA, olieselskabet Galp Energia SGPS SA, elektricitets-selskabet REN-Redes Energeticas Nacionais SA og flyselskabet TAP SGPS SA.
Staten Portugal har allerede forlængst reduceret sin andel af aktierne kraftigt til langt under 50%, men da de fleste af selskaberne er børsnoterede og dermed har et meget bredt ejerskab, har staten Portugal stadig én af de største og mest indflydelsesrige aktieposter i selskaberne.
Se mere på Euronext-Lisbon børs-siderne på Portugalnyt.
Også Portugals halv-statslige bank (30% kontrolleret af staten) blev nævnt som muligt privatiserings-objekt, men dog kun forsikringsdelen af banken Caixa Geral de Depositos SA.
Man er også åben for overvejelser om helt eller delvist at privatisere det portugisiske postvæsen CTT-Correios de Portugal, skriver Bloomberg Business Week.
Portugal vil ikke sammenlignes med Grækenland
At overvejelserne om privatisering tages op i begyndelsen af 2010 er ikke tilfældigt.
Portugals regering er presset af vedholden dårlig international presse herunder sammenligninger af landets økonomi med den økonomiske situation i Grækenland.
Der er brug for at stramme budgettet og øge indtægterne i Portugal, og i den forbindelse vil afhændelse af aktieposter skæppe godt omend kortvarigt i statskassen.
Se også: Portugals økonomi i forhold til andre lande i Sydeuropa.
Øget skat på de højeste indkomster - beskæringer i overførselsindkomster
Samtidig mener regeringen at en skat på 45% på indkomster over 150.000 euro årligt skal indføres.
I starten af 2010 er højeste skattesats i Portugal 42% - se mere om skattesatser i Portugal.
Der er i 2010 allerede indført en 50% skat på bonus-udbetalinger i den finansielle sektor.
Der er i det reviderede 2010 budget også skåret i udgifterne til overførselsindkomster, som er steget meget som følge af den økonomiske krise og højere arbejdsløshed. Desuden nedsættes visse skattefradrag.
TGV-forbindelse til Spanien sættes på hold
Hurtigtogs-forbindelsen til Spanien planlægges udsat til der er flere penge i kassen.
Sóctrates regeringen vil også spare på sociale ydelser, andre offentlige investeringer og på de offentlige lønninger.
Desuden foreslås der besparelser på det portugisiske militær.