July 2007 - Indlæg
Den 6.-7. oktober afholdes messen ’Bolig i Udlandet’ i messecentret i Fredericia. Messen er en tilbagevendende begivenhed, som afholdes et par gange om året i både København (Bella Centret) og Fredericia.
Hvis man søger oplysninger om køb af bolig i Portugal kan du finde mere information her: Bolighandel i Portugal . Desuden findes samme sted en gennemgang af skatteforhold i forbindelse med bolighandel i Portugal.
Planen for ’Bolig i Udlandet’ messerne er følgende:
6.-7. oktober 2007 i Fredericia Messecenter
10.-11. november 2007 i Bella Centret
8.-9. marts 2008 i Bella Centret
20.-21. september 2008 i Fredeicia Messecenter
8.-9. november i Bella Centret
Portugalnyt vil gerne opfordre alle, som har spørgsmål angående boligkøb i Portugal til at skrive til os. Vi sidder hernede lokalt i Cascais og vil gerne hjælpe med informationer.
Din vurdering:
Bag ved Casino’et i Estoril tæt ved stationen under skyggefulde træer finder man Portugals største marked for kunsthåndværk.
I de små boder, som alle er under tag, sælges der træfigurer, malerier, børnetøj, smykker, lædervarer, lertøj, malede fliser, kurve, vin, ost og alle mulige andre nipsting og madvarer fremstillet i Portugal. Hver stand har sit eget nummerskilt, hvor det også fremgår, hvor i landet varerne bliver fremstillet.
Portugalnyt talte over 100 stande samt et par håndfulde restauranter i parken, som er dekoreret med hyggelig belysning i mange farver. Midt i det hele er der en scene, hvorfra der synges fado om fredagen. Lørdag og søndag optrædes der med f.eks. dans eller opera.
Portugiserne er generelt glade for børn og Estoril Craft Fair er ingen undtagelse. Som aktiviteter for børn bliver der arrangeret udstillinger, workshops m.v. og pigerne kan få flettet hår i én af de små boder.
Estoril Craft Fair på Avenida Clotilde i Estoril har åben hver dag indtil d. 2. september. Åbningstider er mandag-fredag fra 18 til 24 samt weekender og heligdage fra 17 til 24. Entré er €1 på hverdage og €3,50 i weekenden. Børn har gratis adgang. Tog fra Lissabon afgår fra Cais do Sodre stationen hvert 20. minut og koster kun ca. 12 kroner. Fra Cascais kan man også tage toget eller vælge at gå de omkring 2 kilometer langs strandpromenaden til Estoril.
Din vurdering:
Mindstelønnen i Portugal ligger fortsat på et relativt lavt niveau sammenlignet med de gamle EU lande. Portugal har primo 2007 en mindsteløn per måned på €470, som er fastsat af den portugisiske stat. Medtages de nye EU lande (EU27) er Portugal tæt på gennemsnittet af mindstelønninger i Europa.
Ud af de nye EU lande har Malta og Slovenien overhalet Portugal med henholdsvis €585 og €522. USA har en mindsteløn på €676 og og Spanien, som Portugal ofte sammenlignes med, en mindsteløn på €666.
De €470 i Portugal er korrigeret for de to ekstra månedslønninger, som bliver udbetalt til jul og i sommerferien. Uden korrektion ville Portugal have en mindsteløn på €403.
Korrigeres der for lønnens købekraft (Purchsing Power Parities - PPP) er Portugal fortsat placeret midt i feltet.
Omkring 3% af mændene og 7% af kvinderne på det portugisiske arbejdsmarked bliver aflønnet med mindstelønnen. Alle tal baserer sig på fuldtidsbeskæftigede. Kilde: Eurostat.
UPDATE: Fra 2008 er mindstelønnen €426 eller korrigeret for de to ekstra månedslønninger €497.
Se også: Portugals økonomi i 2008
Din vurdering:
Den kendte engelske sanger Sir Cliff Richard har siden 2004 som sidebeskæftigelse været vinbonde i Algarve.
Vingården Adega Do Cantor (direkte oversat: sangerens vinkælder) producerer vin i relativt store mængder. Cliff Richards vine sælges i bl.a. supermarkederne Sainsbury’s og Waitrose i England, der markedsfører sig på at satse på kvalitet. Vinen sælges naturligvis også i lokale forretninger på Algarvekysten. Under navnene Vida Nova Rosé og Tinto markedsfører Sir Cliff sig desuden med direkte salg på internettet.
Udover at sælge vin er Adega Do Cantor også åben for besøgende. Vingården ligger i tilknytning til Quinta Do Miradouro i Guia ikke langt fra byerne Albufeira, Carvoeiro, Vilamoura og Silves.
Det koster €7,50 - ca. 60 kroner at besøge vingården inklusive vinsmagning. Har man ikke bil til rådighed kan man tage ’vin-bussen’, som stopper ved mange hoteller og ferieområder for at medtage besøgende til vingården. Denne service koster mellem €20 og €30 afhængig af, hvor man bliver samlet op og inkluderer besøg og vinsmagning. Der er lukket i weekenden. Mere information på www.winesvidanova.com .
Sir Cliff kom i øvrigt ud for en mindre heldig episode i juni 2006. Som gæst hos den populære og ikke altid helt stuerene engelske TV-kok Gordon Ramsey, blev Sir Cliff bedt om at blindsmage 2 vine. Efter at have rost den dyreste vin, blev Sir Cliff uden at vide det konfronteret med sine egne druer, som han blev informeret om kostede omkring 100 kroner flasken.
Sangerens reaktion efter prøvesmagningen af den relativt billige vin var: ”That’s rubbish – I would never pay for that”. Da TV-kokken bekendtgjorde producentens navn, fik Sir Cliff på det nærmeste vinen galt i halsen og udbrød til Gordon Ramsey’s store fornøjelse det engelske ’F-ord’ .
Se hele historien på: Cliff Richard historie i Daily Mail .
Relateret artikel:
Brødrene Olsen indspiller sang med Cliff Richard i Algarve
Din vurdering:
Den største dagligvarekoncern i Portugal Sonae, som bl.a. driver Continente kæden, køber de 12 Carrefour hypermarkets i Portugal. Aftalen blev offentliggjort i juli 2007.
Carrefour har med en skuffende omsætning i 2006 på €530 millioner valgt at trække sig ud af det portugisiske marked. Carrefour er dog stadig repræsenteret i Portugal med discountkæden Minipreco som med sine 416 forretninger er den største kæde i Portugal målt på antal forretninger.
Såfremt de portugisiske konkurrencemyndigheder godkender købet, bliver de 12 hypermarkets og 8 tilhørende tankstationer overtaget af Sonae for €662 millioner. Desuden er der 11 godkendelser af nye hypermarkets med i handelen.
Det er det første store indkøb som Sonae præsident Paulo Azevedo står i spidsen for. Paulo Azevedo er søn af millardæren Belmiro de Azevedo, som er Portugals rigeste mand. Den 69 årige Belmiro de Azevedo bor i Porto og er som den eneste portugiser med på det amerikanske magasin Forbes liste over verdens 1000 rigeste privatpersoner. Belmiro de Azevedo er i 2007 opgørelsen nummer 407 med en formue på 2,3 milliarder US dollars.
Sonae Distribuição aktien er noteret på Euronext i Lissabon og er en del af det portugisiske PSI 20 index.
Din vurdering:
Flere Indlæg
Næste side »