July 2007 - Indlæg
Hilton Worldwide Resorts har åbnet et eksklusivt golf og spa center ved Vilamoura i Algarve.
Under navnet Hilton Vilamoura As Cascatas Golf Resort and Spa åbner Hilton Worldwide Resorts dermed sit 4. europæiske resort i den absolutte topklasse. De øvrige ligger på Malta, på Sicilien og ved Napoli i Italien. Cascatas betyder i øvrigt vandfald på portugisisk.
Den amerikanske kæde satser på at tiltrække kvalitetsbevidste kunder med Portugals største spa faciliteter og Portugals første golf simulator. Pinhal golfbanen ligger i meget naturskønne omgivelser i tilknytning til resortet.
I Vilamoura området på Algarvekysten findes desuden flere af Portugals berømte golfbaner bl.a. Victoria Oceanico og The Old Course.
Din vurdering:
UPDATE: Ryanair indstiller rute fra Billund til Madrid i efteråret 2008 - se mere om nedlæggelsen af ruter fra Billund.
Men til gengæld fra april 2010: Ryanair rute Billund-Algarve i Portugal.
Bemærk at dele af nedenstående artikel er forældet.
.............................................................
Med Ryanairs nye flyrute fra Billund til Madrid i spanien åbner der sig mulighed for én af de hidtil billigste måder (specielt for jyderne) at holde storbyferie i Lissabon på.
Portugalnyt har med hjælp fra søgemaskinen Momondo undersøgt, hvor billigt en Lissabon retur-billet kan købes for.
Lidt planlægning er påkrævet, hvis man vil have den helt billige flyrejse til Portugal. Vi har valgt udrejsedato 21. september 2007 med hjemkomst d. 28. september 2007. Følgende flybillet kan købes på nettet d. 2. august 2007:
Billund-Madrid med Ryanair fredag aften d. 21. sept. kl. 21.25, ankomst 00.35
Madrid–Billund retur fredag eftermiddag d. 28. sept kl. 17.05, ankomst 20.15
Pris DKK 526.
Madrid-Lissabon med Iberia lørdag morgen d. 22. sept kl. 07.45, ankomst 07.55
Lissabon-Madrid rutur fredag formiddag d. 28. sept kl. 10.20, ankomst 12.30
Pris DKK 580.
Samlet pris DKK 1106 (plus bagageafgifter, men inklusive lufthavnsskatter).
Bemærk at man skal vente omkring 6 timer fredag nat i Madrid lufthavn før man boarder flyet til Lissabon kl. 7.45. Det samme er tilfældet på tilbagevejen, hvor ventetiden i Madrids lufthavn dog er mere human fra kl. 12.30 til 17.05.
Lissabon lufthavn ligger forholdsvis tæt på centrum. Man skal ikke lade sig afskrække fra at tage taxa til og fra lufthavnen. En tur til f.eks. Rossio pladsen fra Lisboa Airport med bagage vil ikke koste mere end omkring 100 kroner. Bemærk at hver taske koster lidt ekstra med taxa i Lissabon.
Som et alternativ til en ferierejse til Lissabon købt hos et rejsebureau, kan vi anbefale at se på siden Hoteller i Portugal, hvor man via Booking.com kan finde hotel-overnatning til rimelige penge.
Mere information om flyafgange til Portugal kan findes på: Oversigt over flyruter til Portugal.
Din vurdering:
Et stort opbud af svært bevæbnet politi anholdt mandag d. 23 juli den 51-årige Jamie Jimenez Arbe – indtil i dag kun kendt som O Solitário - ’Den Ensomme’ .
Spaniens mest eftersøgte kriminelle, som man mener står bag 2 drab på spanske politifolk og omkring 30 røverier, blev fanget på vej til at begå endnu et bankrøveri i Figueira da Foz på Portugals vestkyst 200 kilometer nord for Lissabon.
Røveren var i sin sædvanlige forklædning med fuldskæg, paryk og stor jakke, som er blevet kendt via utallige overvågningsfilm fra tidligere kup. Man mener at de samlede udbytter fra kuppene løber op i omkring 600.000 euro.
Ved arrestationen i Figueira da Foz 30 kilometer vest for universitetsbyen Coimbra, bar røveren en maskinpistol under jakken. Tilfangetagelsen var resultatet af et intenst samarbejde mellem spansk og portugisisk politi.
Det var en tydelig stolt portugisisk politichef som kunne redegøre for pressen om dagens fangst. ’Den Ensomme’ vil efter rettergang i Portugal efter alt at dømme blive udleveret til Spanien.
Din vurdering:
Portugals næststørste by Porto, som ligger ved floden Douro midt i Portugal godt 300 km nord for Lissabon, er d. 31. august og 1. september vært for en afdeling af det omrejsende ”Red Bull Air Race” cirkus.
Deltagerne, som man på det nærmeste må betegne som en blanding af vovehalse, luftakrobater og fartnarkomaner dyster om, hvem der hurtigst (op til 400 km/t) gennemflyver en ’bane’. Banen er til lejligheden opsat som flag og balloner over Douro’s udmunding i Porto.
Den 31. august er der opvarmning og ’løbet’ foregår d. 1. september. Mere information på www.redbullairrace.com .
Det er første gang Red Bull Air Race kommer til Porto, men i f.eks Budapest er det en tilbagevendende begivenhed. Er man på ferie i Porto sidst i august vil det være let at finde arrangementet – gå blot efter lyden.
I London, som i juli var vært for en afdeling af Air Race blev 10% af billetterne i øvrigt ”foræret væk” ved lodtrækning blandt indbyggere i bl.a. Tower Hamlet bydelen – som kompensation for støjgenerne.
Air Race besøger Ungarns hovedstad Budapest inden flyshow’et kommer til Porto.
Din vurdering:
Lavprisselskabet Easyjet annoncerede d. 24. juli åbningen af 7 nye ruter, heriblandt London/Stansted-Madeira(Funchal) og London/Gatwick- Lissabon.
Desuden åbner flyselskabet ruten Bristol-Lissabon. Easyjet påbegynder flyvninger sent i oktober 2007.
Din vurdering:
Flere Indlæg
« Forrige side -
Næste side »