October 2007 - Indlæg
EU kommissionen har offentliggjort et arbejdspapir som bl.a. beskriver, hvor udbredt bredbånds internetforbindelser var i de 27 EU lande i juli 2007.
Portugal ligger midt i feltet sammen med Irland, Italien, Slovakiet og Malta.
I 4 lande er der væsentlig større udbredelse end i resten af EU. Det gælder Sverige, Finland, Holland og Danmark, som topper listen med 37,2 internet bredbåndsforbindelser per 100 indbyggere.
Til sammenligning har Portugal 14,8 forbindelser per 100 indbyggere. Spanien og Frankrig, som Portugal normalt sammenlignes med, har henholdsvis 16,8 og 22,3 forbindelser per 100 indbyggere.
Der er ingen problemer i at få en internet forbindelse i Portugal. Portugal Telecom er faktisk i de fleste tilfælde hurtigere og mere serviceorienteret end danske TDC.
En relativ hurtig 8 MB broadband forbindelse med TV Cabo (kabel-TVs store pakke) inkluderet koster omkring 55 euro eller ca. 400 kroner om måneden i Portugal. Det er dog muligt at få langsommere bredbåndsforbindelser til væsentlig lavere priser (og uden kabel-TV).
Der kan ligesom i Danmark forekomme forstyrrelser på internettet, men generelt set er den service, man oplever i Portugal i de større byer fuldt på højde med danske forhold og til en lavere pris. Se arbejdspapiret fra EU Kommissionen om bredbåndsforbindelser i EU.
Din vurdering:
Den amerikanske virksomhed GE Energy skal levere vindmøller til det portugisiske forsyningsselskab EDP i Portugal skriver Euroinvestor tirsdag d. 23. okt. 2007. GE Energy er en del af den meget store General Electric koncern, og er en konkurrent til den danske vindmølleproducent Vestas.
Vindmøllernes værdi beløber sig til 730 millioner dollars eller over 3,7 milliarder kroner. Det er dog ikke kun i Portugal at EDP har aktiviteter. En del af møllerne skal sættes op i USA. Den samlede kapacitet på vindmøllerne er angivet til over 500 MW.
EDP købte i 2007 den amerikanske virksomhed Horizon Wind Energy i Texas og har desuden interesser i mange andere lande herunder Brasilien. EDP er et af de største selskaber på Euronext børsen i Lissabon og en del af det ledende portugisiske PSI 20 indeks. Man kan finde mere information om EDP og de øvrige virksomheder i PSI 20 i Portugalnyts investerings sektion.
Din vurdering:
Temperaturerne i Lissabon når i november indimellem op omkring 20 grader og helt koldt – dvs. 12-15 grader om dagen, bliver det først om vinteren i december og januar.
Den gennemsnitlige højeste dagstemperatur i november er faktisk 18 grader. Der er næsten altid masser af solskin i Lissabon selv om vinteren. Se tabel over solskinstimer her. Har man lyst til en storbyferie i den gamle kulturby, er der lige nu gode tilbud at finde.
Storbyferie i Lissabon - ferieboliger
I den maleriske Alfama-bydel i Lissabon udlejes en lille romantisk lejlighed med udsigt ikke langt fra shopping gaderne i Lissabons pulserende centrum.
I Santos-bydelen finder man en moderne ferielejlighed til 4 personer med kort afstand til Docas underholdningsområdet.
Et andet godt alternativ er de højtliggende ferielejligheder i Graca-området tæt på, hvor den berømte sporvogn linje 28 kører.
Billigt fly til Lissabon
Flyrejsen til Lissabon finder man i vores guide til billige flybilletter til Portugal.
Din vurdering:
Benfica møder Celtic onsdag aften d. 24. oktober i Lissabon på Estadio da Luz. Kampen er særdeles vigtig for Benfica, da den portugisiske klub ligger sidst i gruppe D efter 2 tabte kampe. Shaktar fører gruppe D med 6 point for 2 kampe. Milan og Celtic har hver 3 point.
Sporting skal på banen allerede tirsdag d. 23. oktober mod Roma i Italien. Sporting Lissabon ligger efter de første 2 kampe i Champions League nummer 3 efter Roma, men har dog ligesom den italienske klub 3 point for 2 kampe. Manchester United fører gruppe F med max 6 point.
Porto, som fører den portugisiske liga møder onsdag d. 24. oktober Marseille i Frankrig i gruppe A. Porto er nummer to med 4 point efter Marseille, som har 6 point efter 2 kampe.
Mere information om de enkelte kampe kan findes på www.uefa.com.
UPDATE 24. oktober 2007
Sporting Lissabon slap nådigt med et 2-1 nederlag i Italien i en kamp, hvor italienerne havde overtaget og endda brændte et straffespark.
Benfica vandt 3 vigtige point i Lissabon med 1-0 sejr over Celtic efter et mål af Cordozo i 87. minut. I Marseilles måtte FC Porto nøjes med uafgjort 1-1.
Din vurdering:
I lufthavnene i Faro og Lissabon i Portugal er der netop introduceret biometrisk paskontrol.
Mange britiske feriegæster har allerede et biometrisk pas og kan gå gennem paskontrollen uden at stå i kø ved en bemandet skranke. Kontrollen foregår istedet ved at ansigtet skannes og sammenholdes med oplysningerne i passet.
Den gammeldags paskontrol fungerer selvfølgelig stadigvæk, men har man et biometrisk pas, er det langt hurtigere at komme igennem kontrollen i lufthavnen, da det kun tager ca. 20 sekunder for scanneren at 'genkende' ansigtet. Der er stadig personale til stede så den biometriske paskontrol betegnes som 'halv-automatisk'.
Det biometrisk ePassport er også ved at blive introduceret i Portugal med hjælp fra den svenske virksomhed Precise Biometrics. Alle internationale lufthavne i Portugal vil inden årets udgang have biometriske paskontrol-faciliteter.
Din vurdering:
Flere Indlæg
« Forrige side -
Næste side »