Annoncering
Kontakt os, hvis du er interesseret i at annoncere her på Portugalnyt: info@portugalnyt.dk



June 2008 - Indlæg

Resultater EM 2008 kampe


Resultater EM 2008 - oversigt over slutresultater

De indledende kampe ved EM 2008 i Schweiz er spillet. Herunder findes en oversigt over resultaterne i samtlige EM kampe.

Gruppe A resultater EM 2008 kampe

Schweiz - Tjekkiet 0 - 1
Portugal - Tyrkiet 2 - 0
Tjekkiet - Portugal 1 - 3
Schweiz - Tyrkiet 1 - 2
Tyrkiet - Tjekkiet 3 -2
Schweiz - Portugal 2 - 0

Gruppe B resultater EM 2008 kampe

Østrig - Kroatien 0 - 1
Tyskland - Polen 2 - 0
Kroatien - Tyskland 2 - 1
Østrig - Polen 1 - 1
Østrig - Tyskland 0 - 1
Polen - Kroatien 0 - 1

Gruppe C resultater EM 2008 kampe

Rumænien - Frankrig 0 - 0
Holland - Italien 3 - 0
Italien - Rumænien 1 - 1
Holland  - Frankrig 4 - 1
Frankrig - Italien 0 - 2
Holland - Rumænien 2 - 0

Gruppe D resultater EM 2008 kampe

Spanien - Rusland 4 - 1
Grækenland - Sverige 0 - 2
Sverige - Spanien 1 - 2
Grækenland - Rusland 0 - 1
Rusland - Sverige 2 - 0
Grækenland - Spanien 1 - 2

Kvartfinaler resultater EM 2008 kampe

Portugal - Tyskland 2 - 3
Kroatien - Tyrkiet 0 - 0 efter ordinær spilletid og 1 - 1 efter forlænget spilletid og 1 - 3 efter straffespark.
Holland - Rusland den 21. juni 1 - 1 efter ordinær spilletid og 1 - 3 efter forlænget spilletid.
Spanien - Italien den 22. juni  0 - 0 efter forlænget spilltid og 4 - 2 efter straffesparkskonkurrence.

Semifinaler resultater EM 2008 kampe

Tyskland - Tyrkiet den 25. juni 3 - 2
Rusland - Spanien den 26. juni 0 - 3

Finale resultat EURO 2008 finalekampen

EM 2008 finalen mellem Tyskland og Spanien 0 - 1 (blev spillet søndag den 29. juni i Wien). Fernando Torres scorede sejrsmålet.

Relaterede links om EM 2008:

Der tages forbehold for fejl og mangler i vor resultatoversigt for EM 2008.

Næste Europamesterskab i fodbold - EM 2012
Polen og Ukraine er værtsnationer for EM 2012, der afholdes fra den 9. juni - 1. juli 2012 i følgende byer:

Chorzów/Katowice i Polen
Gdańsk i Polen
Kraków i Polen
Poznań i Polen
Warszawa i Polen
Wrocław i Polen
Dnipropetrovsk i Ukraine
Donetsk i Ukraine
Kiev i Ukraine
Lviv i Ukraine 

Din vurdering:



Billigere betalingsoverførsler fra Danmark til udlandet med Sydbank

En ulempe ved som dansker at bo i Portugal og det øvrige udland er de høje gebyrer, som danske (og andre) banker tager for at overføre penge til udlandet.

Sydbank har nu åbnet for øget konkurrence på området, skriver Jyllandsposten onsdag d. 18. juni 2008.

Fremover vil man med Sydbank via netbank kunne overføre penge fra konto i Danmark til Portugal for kun 5 kroner. Hidtil har prisen til lande som Portugal og Spanien været på 15-30 kroner per overførsel bortset fra enkelte mindre banker som SkandiaBanken (nu Eik Bank). Sydbanks nye rimelige gebyrer for overførsler til udlandet gælder for overførsler til hele EU.

De større danske banker forventes på sigt at følge efter Sydbanks eksempel.

I Portugal koster det desuden også ofte gebyrer op til 5 Euro at modtage penge på sin portugisiske konto, så på en normal overførsel fra dansk konto til portugisisk konto kan det samlede gebyr for en overførsel løbe op i (30+35) 65 kroner.

Din vurdering:



Kvartfinaler EM 2008

EM 2008 turneringen går torsdag ind i sin anden spillerunde. Følgende hold har kvalificeret sig til kvartfinalerne:

  • Portugal, vinder gruppe A
  • Tyrkiet, nummer 2 i gruppe A
  • Kroatien, vinder gruppe B
  • Tyskland, nummer 2 i gruppe B
  • Holland, vinder gruppe C
  • Italien, nummer 2 gruppe C
  • Spanien, vinder gruppe D
  • Rusland, nummer 2 gruppe D

EM 2008 kvartfinale kampe
Resultatet af indledende runde giver følgende kvartfinalekampe:

Portugal-Tyskland spilles d. 19. juni - se Tysklands og Portugals holdopstillinger - resultat 2 - 3

Kroatien-Tyrkiet spilles fredag d. 20. juni - resultat 0 - 0, 1 - 1 efter forlænget spilletid og 2 - 3 efter straffesparkskonkurrence.

Holland-Rusland spilles lørdag d. 21. juni - resultat 1 - 1 og 1 - 3 efter forlænget spilletid.

Spanien-Italien spilles søndag d. 22 juni - resultat 0 - 0 efter forlænget spilltid og 4 - 2 efter straffesparkskonkurrence.

Se også EM 2008 TV sendeplan.

Favoritter til semifinalen
Bookmakerne giver følgende lande favoritværdigheden i ovenstående kampe:

  • Portugal
  • Kroatien
  • Holland
  • Spanien

Engelske bookmakere anser inden kvartfinalernes start følgende lande for at have bedst chance for at vinde EM 2008:

  1. Holland
  2. Spanien
  3. Portugal
  4. Italien
  5. Tyskland
  6. Kroatien
  7. Rusland
  8. Tyrkiet

Få det store overblik over de engelske bookmakernes odds på Easyodds hjemmesiden .

Portugals videre vej til finalen i EM 2008
Såfremt Tyskland besejres torsdag d. 19. juni, vil Portugals næste modstander med stor sandsynlighed blive Kroatien, som møder det på papiret svageste hold af de otte Tyrkiet i kvartfinalen.

Skal man spekulere, ser Kroatien overkommelig ud for Portugal, men kroaterne er trods alt nummer 15 på FIFA verdensranglisten og har spillet godt fodbold i EM slutrundens indledende runde, så nogen let kamp bliver det ikke.

En finalemodstander kan meget vel blive Holland eller Spanien med Italien og måske Rusland som farlige outsidere.

Se mere om: Portugals landshold til EM 2008 - med spillerprofiler.

Kommende kampe og stillingen ved Euro 2008

Din vurdering:



Danske Kasper Andersen kører Formula Master i Portugal 12-13 juli

Den danske racerkører Kasper Andersen stiller op i Portugal for Trident team'et, når der d. 12. og 13. juli 2008 afholdes Formula Masters løb på Estoril banen ved Cascais vest for Lissabon.

Kasper Andersen ligger i øjeblikket på en delt 3. plads i Formula Masters serien sammen med letten Harald Schlegelmich, som ligeledes kører for det italienske Trident Team.

Estoril løbet er den 4. løbsweekend i 2008 kalenderen, og selv om den førende hollænder Chris van der Drift inden Estoril har 34 point, er det stadig muligt for Kasper at nå helt til tops. Kaspers bedste resultat indtil nu er en 2. plads i sæsonens første løb i Valencia. Chris van der Drift bliver dog svær at slå, idet hollænderen har vundet 3 ud af de 6 løb, han har stillet op i.

Formula Masters køres over 2 dage med ét løb per dag og der gives point for begge løbene. Pointene fordeles således:

  1. 10 point
  2. 8 point
  3. 6 point
  4. 5 point
  5. 4 point
  6. 3 point
  7. 2 point
  8. 1 point

Sådan finder man Estoril banen
Er man på ferie i Portugal og har lyst til at se ræs på en international bane, er den letteste måde at finde Estoril banen på at tage kystbanetoget til Estoril by fra Lissabon (endestation Cascais). Det koster kun 1,65 euro. Fra Estoril by koster en taxi til Estoril banen (Autodromo de Estoril) omkring 6 euro. Der går også busser derud, men det er lidt omstændeligt at finde den rigtige bus uden lokalkendskab, og med billige taxi'er i Portugal er det både nemmere og langt hurtigere at hyre en vogn.

Se mere om Kasper Andersen i Formula Masters i vores tidligere artikel: Kasper Andersen på Estoril banen (med video).

Mere information om Formula Masters serien på http://www.formulamaster.net/2008/Calendar.asp.

Relateret artikel:
WTCC løb på Estoril d. 13. juli 2008

Din vurdering:



EM 2008 - Portugal møder Tyskland i kvartfinalen

Som vinder af gruppe A møder Portugal nummer 2 i gruppe B Tyskland i én af de fire kvartfinaler EM 2008.

Tysklands landshold
Landstræner Joachim Löw, som i øvrigt blev forvist til tilskuerpladserne under kampen mod Østrig, har et tysk landshold med en begrænset antal store profiler. Til gengæld er tysklands fodboldlandshold velorganiseret og må bestemt regnes for at være ét af EM 2008 turneringens stærkeste. På FIFA verdensranglisten er Tyskland placeret som nummer 5 mod Portugals 11. plads før EM 2008 slutrunden.

De bedste tyske spillere er ofte:

  • Michael Ballack, anfører og nok Tysklands absolut bedste spiller, Ballack spiller til dagligt i Chelsea, og er den eneste spiller til EM 2008, som har været med til 4 Champions League kvartfinaler med følgende klubber: FC Kaiserslautern, Leverkusen, Bayern og Chelsea, Ballack spiller med trøje nummer 13 og er anfører for det tyske landshold.
  • Miroslav Klose, har scoret 5 mål til både VM 2002 og 2006. Det er Klose den eneste spiller i verden som har præsteret. Klose spiller med trøje nummer 11
  • Jens Lehmann, førstemålmand, er til dagligt i Arsenal som han startede for i sæsonen 2003/2004 (alle 38 kampe). Arsenal vandt denne sæson i den engelske liga ubesejret. Lehmann spiller med trøje nummer 1.
  • Lukas Podolski er én af de unge nye stjerner på det tyske EM 2008 hold. Med 3 mål er Podolski sammen med Hakan Yakin fra Schweiz den næstmest scorende spiller i EM 2008 turneringen. Topscorer er David Villa fra Spanien med 4 mål. Podolski blev desværre skadet i kampen mod Østrig og er derfor tvivlsom til kampen mod Portugal. Ligesom Klose er angriberen Podolski født i Polen og han spiller med nummer 20.
  • Philipp Lahm er forsvarsspiller og var under VM 2006 et af de bedste unge spillere i turneringen. Lahm spiller med trøje nummer 16.

Den samlede tyske holdopstilling ses her:

Tysklands målmænd:

  • 1 Jens Lehmann
  • 12 Robert Enke
  • 23 René Adler

Tysklands forsvarere:

  • 2 Marcell Jansen
  • 3 Arne Friedrich
  • 4 Clemens Fritz
  • 5 Heiko Westermann
  • 16 Philipp Lahm
  • 17 Per Mertesacker
  • 21 Christoph Metzelder

Tysklands midtbanespillere

  • 6 Simon Rolfes
  • 7 Bastian Schweinsteiger
  • 8 Torsten Frings - tvivlsom til kampen mod Portugal på grund af skade
  • 13 Michael Ballack
  • 14 Piotr Trochowski
  • 15 Thomas Hitzlsperger
  • 18 Tim Borowski

Tysklands angrebsspillere:

  • 9 Mario Gómez
  • 10 Oliver Neuville
  • 11 Miroslav Klose
  • 19 David Odonkor
  • 20 Lukas Podolski - tvivlsom til kampen mod Portugal på grund af skade
  • 22 Kevin Kuranyi


Portugal favoritter i kampen Portugal-Tyskland
Portugal har overraskende favoritværdigheden torsdag d. 19. juni 2008, når holdene mødes på St. Jakob-Park stadion i Basel i EM 2008 turneringen.

Læs om Portugals landhold til EM 2008 inkl. oversigt og biografi over de enkelte portugisiske spillere

Bookmakerne giver omkring 2,4 gange pengene igen på portugisisk sejr inden for normal spilletid og godt 3 gange pengene igen på tysk sejr.

Tysklands landshold har en imponerende sejrsrække i internationale turneringer. Tyskland har vundet følgende europamesterskaber: EM 1972, EM 1980 og EM 1996. Det er også blevet til verdenmesterskaber i fodbold med VM 1954, VM 1974 og senest VM i 1990.

Tidligere har Portugal mødt Tyskland i EM 2000, hvor Portugal vandt 3-0 og dermed slog Tyskland ud i den indledende runde. I VM 2006 slutrunden fik Tyskland revance med en 3-1 sejr over Portugal i kampen om bronzemedaljen.

EM 2008 kampen mellem Tyskland or Portugal starter 20.45 centraleuropæsik tid og dermed 19.45 i Portugal.

UPDATE 20. juni 2008
Portugal tabte til Tyskland, som satte sig på kampen fra starten med 2 hurtige scoringer. Selvom Portugal kom godt igen, endte aftenen med et nederlag på 3-2 til Portugal, som dermed er ude af EM 2008 slutrunden.

Se også:
Stillingen i EM 2008 turneringen - opdateret i realtid af UEFA
EM 2008 TV og radio sendeplan

Din vurdering:



Flere Indlæg « Forrige side - Næste side »