Annoncering
Kontakt os, hvis du er interesseret i at annoncere her på Portugalnyt: info@portugalnyt.dk



June 2008 - Indlæg

FC Porto udelukket fra Champions League

Den for tiden stærkeste og i øvrigt også rigeste portugisiske fodboldklub FC Porto blev i dag frataget muligheden for at deltage i Champions League i 2008-2009 turneringen.

Klubben blev i foråret dømt 6 points straf i den portugisiske liga og præsidenten for FC Porto fik en bøde for uregelmæssigheder i forbindelse med liga-kampe i sæsonen 2003/2004.

UEFA har nu taget konsekvensen og fradømt FC Porto sin Champions League plads i 2008, som klubben ellers var kvalificeret til ved på trods af point-tabet at have vundet det portugisiske mesterskab.

FC Porto vil naturligvis anke UEFA's dom over klubben, og man ved aldrig om det hjælper. Det gjorde det da AC Milan blev udelukket fra Champions League i 2006 og efterfølgende ankede.

Se artikel med beskrivelse af sagen om 'Den Gyldne Fløjte i FC Porto, som har udløbere til flere portugisiske klubber.

FC porto er én af de stærkeste klubber i Europa og økonomisk set har Champions League sejren i netop 2004 også været god. Se mere om FC Porto sammenlignet med de øvrige europæiske topklubber.

Glæde i klubben Vitória de Guimarães
Som følge af FC Portos udelukkelse bliver klubben Vitória de Guimarães nu med al sandsynlighed direkte deltager i Champions League sammen med Sporting, skriver SIC.

Den lille klub Vitoria de Guimaraes med kælenavnet 'White Angels' hører til i industribyen Guimarães i Nordportugal, som er kendt for sin sko- og tekstilproduktion. Byen har omkring 60.000 indbyggere og et flot stadion bygget til EM slutrunden i 2004, som har plads til små 30.000 tilskuere.

Vitória de Guimarães, som ligger mellem Porto og Braga blev nummer 3 i den portugisiske liga med 53 point - kun 1 point foran Benfica med 52, som dermed deltager i UEFA Cup'en 2008/2009.

Braga bliver deltager nummer to i UEFA cup'en.

Dem som har lyst til at grave i Champions League reglementet kan finde det på UEFA's hjemmeside (åbner i pdf)

Din vurdering:



Portugal nummer 11 på FIFA ranglisten juni 2008

Nyeste FIFA verdensrangliste findes her
FIFA verdensrangliste - november 2009

Portugals fodboldlandshold er dumpet to pladser ned på FIFA's verdensrangliste i juni 2008, som er offentliggjort d. 4. juni.

Udregning af FIFA verdensrangliste-placering
Der har ikke været nogen afgørende kampe i den sidste måned for Portugal udover at holdet har vundet 2-0 over Georgien som opvarmning til EM 2008.

Med FIFA's nye beregningsmetoder til verdensranglisten er det lige meget, hvor meget et hold vinder og om det er på ude- eller hjemmebane - så længe holdet altså vinder.
 
Da England har vundet over USA i en venskabskamp med 1-0 ryger briterne forbi Portugal og også forbi Holland på verdensranglisten. 

Holland har banket Wales og Ukraine samt spillet uafgjort 1-1 mod Danmark siden sidste FIFA verdensrangliste i maj, men det rækker kun til at bibeholde en 10. plads.

Holland og Portugal kan dog glæde sig over at England ikke kvalificerede sig til EM 2008.

Juni 2008 FIFA verdensranglisten
I forbindelse med Englands ryk fra en 11. til en 9. plads på FIFA ranglisten betyder det noget at USA, som briterne vandt over, er forholdsvis højt rangeret som nummer 21. Se mere her om FIFA's beregningsmetode, som man nogen gange kan få sine tvivl om at FIFA selv kan finde ud af.

  1. Argentina 
  2. Brasilien 
  3. Italien
  4. Spanien
  5. Tyskland
  6. Tjekkiet
  7. Frankrig
  8. Grækenland
  9. England (2 pladser op i.f.t. maj 2008) 
  10. Holland
  11. Portugal (2 pladser ned i forhold til maj 2008)
  12. Rumænien
  13. Cameroun (3 pladser op i.f.t. maj 2008) 
  14. Mexico (3 pladser op i.f.t. maj 2008)
  15. Kroatien (2 pladser ned i.f.t. maj 2008)

Nordiske placeringer på FIFA ranglisten i juni 2008
Set med nordiske øjne er der ikke så meget lys forude bortset fra Norge, som er rykket to pladser op og nu er nummer 27 på FIFA verdensranglisten.

Danmark er fortsat i egen all time bundrekord med plads nummer 33, mens det er gået helt galt for Sverige, som på grund af den tabte kamp (1-2) til Ukraine for nyligt er røget 7 pladser ned til en placering som nummer 30. Det er kun én placering fra Sveriges bundrekord i 1998, hvor broderlandet besatte 31. pladsen.

Island er i øvrigt nummer 85 og Finland nummer 36.

Hele den nye FIFA rangliste for juni 2008 før EM 2008 kan ses på FIFA's hjemmeside.

Relaterede sider 

Din vurdering:



Koncert med Jens Lysdal Trio i byerne Serpa og Lissabon juni 2008

Den danske Jens Lysdal Trio spiller live i Portugal i juni 2008.

Jens Lysdal Trio består af:

    Jens Lysdal – Guitar og vokal 
    Bjarke Falgren – violin
    Jakob Falgren - bas

Jens Lysdals karriere
Jens er født i Sverige og har også boet et år i New Orleans i USA inden han kom til Danmark.

Den alsidige musiker Jens Lysdal er både sanger, guitarist og komponist. Desuden har han produceret CD'er for blandt andet Rasmus Lybert og leveret musik til danske film og TV-produktioner herunder de fra DR kendte serier Forbrydelsen og Taxa.

I august 2007 var Jens Lysdahl sammen med den verdensberømte danske bassist Hugo Rasmussen i Stockholm og spille til den store svenske visedigters Cornelis Vreeswijks 70-års dag. Netop Hugo Rasmussen har Jens Lysdal gennem lang tid haft et tæt samarbejde med.

Lysdal er mest kendt for sit guitarspil, som i nogen numre har en anelse Mark Knopfler lyd over sig, hvilket bestemt ikke er nogen kritik. Prøv selv at høre på Lysdals Myspace profil (musik starter automatisk).

Koncerter i Portugal
Der afholdes to koncerter med Jens Lysdal Trio i Portugal.

  • Den 12 juni 2008 kl 23 i Serpa: Festival de Música Encontro de Culturas, Espaço Nora
  • Den 15 juni 2008 kl. 21.30 i Lissabon: Auditório do Centro Cultural Malaposta Olival Basto, Lisboa

Entre i Lissabon er 10 euro. Mere information kan findes på Centro Cultural Malaposta hjemmesiden.

Det er i øvrigt ikke første gang at Jens Lysdal Trio er i Portugal. I 2007 aflagde han besøg på blandt andet Malaposta Cultural, som i år besøges igen. Se Jens' egne notater på sin nyhedsblog om det sidste besøg i Portugal på Jens Lysdal Trio i Portugal

Serpa i den syd-østlige del af Portugal
Den lille by Serpa på grænsen til Spanien er en gammel romersk by, som i dag inklusive opland har omkring 16.000 indbyggere.

I Portugal er Serpa mest kendt for sin (ildelugtende påstår nogen) gode stærke ost. I udlandet derimod er Serpa verdensberømt for at lægge jord til ét af verdens største solfangeranlæg. Se også artikel om solenergi i Portugal.

Der er kulturuge i Serpa fra d. 6. til d. 15. juni 2008, hvor Jens Lysdal Trio altså spiller d. 12. Se også byen Serpas hjemmeside (på portugisisk) samt opslag nedenfor.


Kulturuge i Serpa

Din vurdering:



Sendeplan EM 2008 på TV og live fodbold online via TV2 Sputnik

EURO 2008 kampene kan i Danmark følges på TV2 (23 kampe) og TV2 Zulu (8 kampe), mens man som udlandsdansker i Portugal kan se kampene på henholdsvis TVI (19 kampe) og betalingskanalen Sport TV (alle 31 kampe). Nedenfor følger TV-oversigt for EM 2008 i henholdsvis Danmark og Portugal.

I Danmark viser betalingskalalen Canal Digital også samtlige 31 kampe i HDTV kvalitet, hvilket er første gang i Danmark. Canal Digital er ene om at tilbyde HDTV til sine kunder i Danmark. HDTV betyder fantastiske fodboldoplevelser i den allerbedste lyd- og billedkvalitet.

Som udlandsdansker kan man også se EM kampene direkte online via TV2 Sputnik. Det kræver blot en pc med en fornuftig bredbåndsforbindelse samt et abonnement til TV 2 Sputnik, der koster 69 kr. for en måned. Sidst sender DR Sporten radio live fra fodbold EM 2008 på P3. Se radio sendeplan nederst på siden.

Danmark: EM 2008 TV sendeplan på TV2 og kampprogram (dansk tid)

Lørdag den 7. juni - EM 2008 sendeplan
TV 2 17.00: Åbningsceremoni
TV 2 17.50: Schweiz-Tjekkiet 1. halvleg
TV 2 19.00: Schweiz-Tjekkiet 2. halvleg - resultat 0-1
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Portugal-Tyrkiet 1. halvleg - klik for at se mere om kampen (med video) -
TV 2 21.35: Portugal-Tyrkiet 2. halvleg - resultat 2-0
TV 2 22.45: EM-studiet

Se mere om Tyrkiet, Schweiz og Tjekkiets landshold på: EM 2008 gruppe A 
Information om profilerne på Portugals landshold findes på: Portugals landshold til EM 2008
Se mere om Portugals kamp til EM 2008 mod Tyrkiet 

Søndag den 8. juni - EM 2008 programoversigt
TV 2 17.30: EM-studiet
TV 2 17.50: Østrig-Kroatien 1. halvleg 
TV 2 19.00: Østrig-Kroatien 2. halvleg - resultat 0-1
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Tyskland-Polen 1. halvleg 
TV 2 21.35: Tyskland-Polen 2. halvleg - resultat 2-0
TV 2 22.45: EM-studiet

Mandag den 9. juni - EM 2008 oversigt TV 
ZULU 17.30: EM-studiet
ZULU 17.50: Rumænien-Frankrig 1. halvleg
ZULU 18.50: Rumænien-Frankrig 2. halvleg - resultat 0-0 

TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Holland-Italien 1. halvleg 
TV 2 21.35: Holland-Italien 2. halvleg - resultat 3-0
TV 2 23.25: EM-studiet
TV 2 23.50: Rumænien-Frankrig 1. halvleg (Genudsendelse)
TV 2 00.50: Rumænien-Frankrig 2. halvleg (Genudsendelse)

Tirsdag den 10. juni - EM 2008 sende plan 
ZULU 17.30: EM-studiet
ZULU 17.50: Spanien-Rusland 1. halvleg 
ZULU 18.50: Spanien-Rusland 2. halvleg - resultat 4-1

TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Grækenland-Sverige 1. halvleg 
TV 2 21.35: Grækenland-Sverige 2. halvleg - resultat 0-2
TV 2 23.25: EM-studiet
TV 2 23.50: Spanien-Rusland 1. halvleg (Genudsendelse)
TV 2 00.50: Spanien-Rusland 2. halvleg (Genudsendelse)

Onsdag den 11. juni - EM 2008 spilleprogram 
ZULU 17.30: EM-studiet
ZULU 17.50: Tjekkiet-Portugal 1. halvleg - klik for at se mere om kampen - med video -
ZULU 18.50: Tjekkiet-Portugal 2. halvleg - resultat 1-3

TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Schweiz-Tyrkiet 1. halvleg 
TV 2 21.35: Schweiz-Tyrkiet 2. halvleg - resultat 1-2
TV 2 23.25: EM-studiet
TV 2 23.50: Tjekkiet-Portugal 1. halvleg (Genudsendelse)
TV 2 00.50: Tjekkiet-Portugal 2. halvleg (Genudsendelse)

Torsdag den 12. juni - EM 2008 kamp oversigt
TV 2 17.30: EM-studiet
TV 2 17.50: Kroatien-Tyskland 1. halvleg 
TV 2 19.00: Kroatien-Tyskland 2. halvleg - resultat 2-1
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Østrig-Polen 1. halvleg 
TV 2 21.35: Østrig-Polen 2. halvleg - resultat 1-1
TV 2 23.25: EM-studiet

Fredag den 13. juni - EM 2008 kamp plan
TV 2 17.30: EM-studiet
TV 2 17.50: Italien-Rumænien 1. halvleg
TV 2 19.00: Italien-Rumænien 2. halvleg - resultat 1-1
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Holland-Frankrig 1. halvleg 
TV 2 21.35: Holland-Frankrig 2. halvleg  - resultat 4-1
TV 2 22.45: EM-studiet

Lørdag den 14. juni - EM 2008 kamp program 
TV 2 17.30: EM-studiet
TV 2 17.50: Sverige-Spanien 1. halvleg
TV 2 19.00: Sverige-Spanien 2. halvleg - resultat 1-2
TV 2 22.45: EM-studiet
TV 2 23.10: Grækenland-Rusland 1. halvleg (Genudsendelse)
TV 2 00.10: Grækenland-Rusland 2. halvleg (Genudsendelse)

ZULU 20.00: EM-studiet
ZULU 20.35: Grækenland-Rusland 1. halvleg 
ZULU 21.35: Grækenland-Rusland 2. halvleg - resultat 0-2

Søndag den 15. juni - EM 2008 program oversigt
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Schweiz-Portugal 1. halvleg - se mere om kampen her
TV 2 21.35: Schweiz-Portugal 2. halvleg - resultat 2-0
TV 2 22.45: EM-studiet
TV 2 23.10: Tyrkiet-Tjekkiet 1. halvleg (Genudsendelse)
TV 2 00.10: Tyrkiet-Tjekkiet 2. halvleg (Genudsendelse)

ZULU 20.35: Tyrkiet-Tjekkiet 1. halvleg 
ZULU 21.35: Tyrkiet-Tjekkiet 2. halvleg - resultat 3-2

Mandag den 16. juni - EM 2008 TV sendeplan 
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Østrig-Tyskland 1. halvleg 
TV 2 21.35: Østrig-Tyskland 2. halvleg - resultat 0-1
TV 2 23.25: EM-studiet
TV 2 23.50: Polen-Kroatien 1. halvleg (Genudsendelse)
TV 2 00.50: Polen-Kroatien 2. halvleg (Genudsendelse)

ZULU 20.35: Polen-Kroatien 1. halvleg 
ZULU 21.35: Polen-Kroatien 2. halvleg - resultat 0-1

Tirsdag den 17. juni - EM 2008 sendetidspunkter
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Frankrig-Italien 1. halvleg 
TV 2 21.35: Frankrig-Italien 2. halvleg - resultat 0-2
TV 2 23.25: EM-studiet
TV 2 23.50: Holland-Rumænien 1. halvleg (Genudsendelse)
TV 2 00.50: Holland-Rumænien 2. halvleg (Genudsendelse)

ZULU 20.35: Holland-Rumænien 1. halvleg 
ZULU 21.35: Holland-Rumænien 2. halvleg - resultat 2-0

Onsdag den 18. juni  - EM 2008 sendetidspunkt 
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Rusland-Sverige 1. halvleg 
TV 2 21.35: Rusland-Sverige 2. halvleg - resultat 2-0
TV 2 23.25: EM-studiet
TV 2 23.50: Grækenland-Spanien 1. halvleg (Genudsendelse)
TV 2 00.50: Grækenland-Spanien 2. halvleg (Genudsendelse)

ZULU 20.35: Grækenland-Spanien 1. halvleg 
ZULU 21.35: Grækenland-Spanien 2. halvleg - resultat 1-2

Torsdag den 19. juni - EM 2008 oversigt kvartfinaler
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Kvartfinale Portugal - Tyskland (Vinder Gruppe A - Toer Gruppe B) 1. halvleg
TV 2 21.35: Kvartfinale Portugal - Tyskland (Vinder Gruppe A - Toer Gruppe B) 2. halvleg - resultat 2 - 3
TV 2 23.25: EM-studiet

Fredag den 20. juni - EM 2008 TV transmission kvartfinaler
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Kvartfinale Kroatien - Tyrkiet (Vinder Gruppe B - Toer Gruppe A) 1. halvleg 
TV 2 21.35: Kvartfinale Kroatien - Tyrkiet (Vinder Gruppe B - Toer Gruppe A) 2. halvleg - resultat 2 - 3 efter forlænget spilletid og straffespark.
TV 2 22.45: EM-studiet

Lørdag den 21. juni - EM 2008 TV guide kvartfinaler
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Kvartfinale Holland - Rusland (Vinder Gruppe C-Toer Gruppe D) 1. halvleg 
TV 2 21.35: Kvartfinale Holland - Rusland (Vinder Gruppe C-Toer Gruppe D) 2. halvleg - resultat 1 - 3 efter forlænget spilletid.
TV 2 22.45: EM-studiet

Søndag den 22. juni - EM 2008 TV guide kvartfinaler
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Kvartfinale Spanien - Italien (Vinder Gruppe D-Toer Gruppe C) 1. halvleg 
TV 2 21.35: Kvartfinale Spanien - Italien (Vinder Gruppe D-Toer Gruppe C) 2. halvleg - resultat 0 - 0 efter forlænget spilltid og 4 - 2 efter straffespark.
TV 2 22.45: EM-studiet

Mandag den 23. juni - EM TV 2008
TV 2 22.45: EM-studiet

Tirsdag den 24. juni - EM TV 2008
TV 2 22.45: EM-studiet

Onsdag den 25. juni - EM 2008 Semifinaler
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Semifinale Tyskland - Tyrkiet 1. halvleg
TV 2 21.35: Semifinale Tyskland - Tyrkiet 2. halvleg - resultat 3 - 2
TV 2 23.25: EM-studiet

Torsdag den 26. juni - EM 2008 Semifinaler
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: Semifinale Rusland - Spanien - 1. halvleg 
TV 2 21.35: Semifinale Rusland - Spanien - 2. halvleg - resultat 0 - 3
TV 2 23.25: EM-studiet

Fredag den 27. juni - EM TV
TV 2 18.25: EM-studiet

Lørdag den 28. juni - EM TV 
TV 2 18.25: EM-studiet

Søndag den 29. juni - EM 2008 finale
TV 2 18.25: EM-studiet
TV 2 20.00: EM-studiet
TV 2 20.35: EM 2008 Finale Tyskland - Spanien 1. halvleg
TV 2 21.35: EM 2008 Finale Tyskland - Spanien 2. halvleg - resultat 0 - 1

Kilde: http://em.tv2.dk/

Portugal: EM 2008 TV sendeplan og kampoversigt (portugisisk tid)

Lørdag den 7. juni - EM 2008 kampe
17.00: Schweiz - Tjekkiet / Basel - St. Jakob-Park / SportTV1 - TVI
19.45: Portugal - Tyrkiet / Geneve - Stade de Genève / SportTV1 - TVI

Søndag den 8. juni - EM 2008 kampe
17.00: Østrig - Kroatien / Wien - Ernst Happel / SportTV1
19.45: Tyskland - Polen / Klagenfurt - Worthersee / SportTV1 - TVI

Mandag den 9. juni - EM 2008 kampe
17.00: Rumænien - Frankrig / Zurich - Letzigrund / SportTV1
19.45: Holand - Italien / Bern - Stade de Suisse / SportTV1 - TVI

Tirsdag den 10. juni - EM 2008 kampe
17.00: Spanien - Rusland / Innsbruck - Tivoli Neu / SportTV1 - TVI
19.45: Grækenland - Sverige / Salzburg - Wals-Siezenheim / SportTV1

Onsdag den 11. juni - EM 2008 kampe
17.00: Tjekkiet - Portugal / Geneve - Stade de Genève / SportTV1 - TVI
19.45: Schweiz - Tyrkiet / Basel - St. Jakob-Park / SportTV1

Torsdag den 12. juni - EM 2008 kampe
17.00: Kroatien - Tyskland / Klagenfurt - Worthersee / SportTV1
19.45: Polen - Østrig / Wien - Ernst Happel / SportTV1

Fredag den 13. juni - EM 2008 kampe
17.00: Italien - Rumænien / Zurich - Letzigrund / SportTV1
19.45: Holand - Frankrig / Bern - Stade de Suisse / SportTV1 - TVI

Lørdag den 14. juni - EM 2008 kampe
17.00: Sverige - Spanien / Innsbruck - Tivoli Neu / SportTV1 - TVI
19.45: Grækenland - Rusland / Salzburg - Wals-Siezenheim / SportTV1

Søndag den 15. juni - EM 2008 kampe
19.45: Schweiz - Portugal / Basel - St. Jakob-Park / SportTV1 - TVI
19.45: Tjekkiet - Tyrkiet / Geneve - Stade de Genève / SportTV1

Mandag den 16. juni - EM 2008 kampe
19.45: Polen - Kroatien / Klagenfurt - Worthersee / SportTV2 - TVI
19.45: Østrig - Tyskland / Wien - Ernst Happel / SportTV1

Tirsdag den 17. juni - EM 2008 kampe
19.45: Holand - Rumænien / Bern - Stade de Suisse / SportTV2 - TVI
19.45: Frankrig - Italien / Zurich - Letzigrund / SportTV1

Onsdag den 18. juni  - EM 2008 kampe
19.45: Grækenland - Spanien / Salzburg - Wals-Siezenheim / SportTV1
19.45: Rusland - Sverige / Innsbruck - Tivoli Neu / SportTV2 - TVI

Torsdag den 19. juni - EM 2008 kvartfinale
19.45: Kvartfinale Portugal - Tyskland  (Vinder Grp A-Toer Gruppe B) / Basel - St. Jakob-Park / SportTV1 - TVI

Fredag den 20. juni - EM 2008 kvartfinale 
19.45: Kvartfinale Kroatien - Tyrkiet (Vinder Grp B-Toer Gruppe A) / Wien - Ernst Happel / SportTV1 - TVI

Lørdag den 21. juni - EM 2008 kvartfinale 
19.45: Kvartfinale Holland - Rusland (Vinder Grp C-Toer Gruppe D) / Basel - St. Jakob-Park / SportTV1 - TVI

Søndag den 22. juni - EM 2008 kvartfinale
19.45: Kvartfinale Spanien - Italien (Vinder Grp D-Toer Gruppe C) / Wien - Ernst Happel / SportTV1 - TVI

Onsdag den 25. juni - EM 2008 semifinale
19.45: Semifinale Tyskland - Tyrkiet (Vinder Kvartfinale 1 - Vinder Kvartfinale 2) / Basel - St. Jakob-Park / SportTV1 - TVI

Torsdag den 26. juni - EM 2008 semifinale 
19.45: Vinder Kvartfinale 3  - Vinder Kvartfinale 4 / Wien - Ernst Happel / SportTV1 - TVI

Søndag den 29. juni - EM 2008 finale
19.45: Vinder Semifinale 1 - Vinder Semifinale 2 / Wien - Ernst Happel / SportTV1 - TVI

Kilde: http://www.correiomanha.pt/

EM fodbold i DR Radio P3: EM 2008 Radio sendeplan (dansk tid) 

Lørdag 07.06 klokken 16-20: Schweiz-Tjekkiet
Mandag 09.06. klokken 18-23: Rumænien-Frankrig og Holland-Italien
Tirsdag 10.06. klokken 18-23: Spanien-Rusland
Onsdag 11.06. klokken 18-20: Tjekkiet-Portugal
Torsdag 12.06. klokken 18-20: Kroatien-Tyskland
Fredag 13.06. klokken 18-23: Italien-Rumænien og Holland-Frankrig
Lørdag 14.06. klokken 16-20: Sverige-Spanien
Mandag 16.06. klokken 20:45 Østrig-Tyskland
Tirsdag den 17.06. klokken 20-23: Frankrig-Italien
Onsdag den 18.06. klokken 20-23: Rusland-Sverige
Torsdag 19.06. klokken 20-23: Vinder A - Toer B - kvartfinale Portugal - Tyskland EURO 08
Fredag 20.06. klokken 20-23: Vinder B - Toer A - kvartfinale Kroatien - Tyrkiet EURO 08
Lørdag 21.06. klokken 20-23: Vinder C - Toer D - kvartfinale EURO 08
Søndag 22.06. klokken 20-23: Vinder D - Toer C - kvartfinale EURO 08
Onsdag 25.06. klokken 20-23: Vinder 25 - Vinder 26 - semifinale Tyskland - Tyrkiet EURO 08
Torsdag 26.06. klokken 20-23: Vinder 27 - Vinder 28 - semifinale EURO 08
Søndag 29.06. klokken 20-23: Vinder 29 - Vinder 30 - finale EURO 08

Kilde: http://www.dr.dk/

Portugalnyt tager forbehold for fejl og mangler i ovenstående sendetidspunkter og kampoversigter.

Relaterede sider:

Din vurdering:



Gruppe A til EM 2008 - Portugals modstandere i de indledende kampe

Se Tysklands Holdopstilling her.

Gruppe A i EURO 2008 slutrunden består af landene:

  • Schweiz
  • Tyrkiet
  • Tjekkiet
  • Portugal

Alle EM 2008 kampene i Gruppe A foregår i Schweiz i henholdsvis Basel og Geneve.

Spilleplanen i gruppe A er som følger:

Gruppe A kampe i Euro 2008 lørdag d. 7. juni
Schweiz-Tjekkiet i Basel kl. 18.00
Portugal-Tyrkiet i Geneve kl. 20.45  - se mere om kampen

Gruppe A kampe i Euro 2008 onsdag d. 11 juni:

Tjekkiet-Portugal i Geneve kl. 18.00 - se mere om kampen
Schweiz-Tyrkiet i Basel kl. 20.45

Gruppe A kampe til EM 2008 søndag d. 15. juni:
Schweiz- Portugal i Basel kl. 20.45 - se mere om kampen
Tyrkiet-Tjekkiet i Geneve kl. 20.45

Tidspunkerne for alle kampe er angivet i centraleuropæsik tid, som svarer til dansk tid.

De fire EM hold i gruppe A har følgende holdopstillinger:

Schweiz Landshold
FIFA ranking juni 2008: Schweiz er nummer 44 på verdenranglisten (op fra 48 i maj 2008)

Landstræner: Köbi Kuhn (schweizer)

Schweiz har hjemmebanefordel og er derfor automatisk kvalificeret til Euro 2008, men Schweiz er ellers på papiret ikke noget specielt stærkt fodboldlandshold.

Der er dog et par gode nøglespillere på det schweiziske landshold i Tranquillo Barnetta og Alexander Frei.

Arsenals Johan Djourou (på lån til Birmingham i 2007/2008 sæsonen) og Philippe Senderos (som har spansk mor og også forstår portugisisk) er også stærke.

En forholdsvis stor del af de Schweiziske spillere er i slutningen af 20’erne eller over 30 år gamle.

Langt over halvdelen (16 i alt) af Schweiz 23 landsholdsspillere i Euro 2008 spiller i udenlandske klubber.

Den schweiziske holdopstilling består af følgende spillere. Spillernummer er angivet til venstre:

1 Diego Benaglio, 24 år, klub: Wolfsburg, Tyskland

2 Johan Djourou, 21 år, klub: Arsenal, England

3 Ludovic Magnin, 29 år, klub: Stuttgart, Tyskland

4 Philippe Senderos, 23 år, klub: Arsenal, England

5 Stephan Lichtsteiner, 24 år, klub: Lille, Frankrig

6 Benjamin Huggel, 30 år, klub: FC Basel, Schweiz

7 Ricardo Cabanas, 29 år, klub: Grasshoppers, Schweiz

8 Gökhan İnler, 23 år, klub: Udinese, Italien

9 Alexander Frei, 28 år, klub: Borussia Dortmund, Tyskland

10 Hakan Yakın, 31 år, klub: Young Boys, Schweiz

11 Marco Streller, 26 år, klub: FC Basel, Schweiz

12 Eren Derdiyok , 19 år, klub: FC Basel, Schweiz

13 Stéphane Grichting, 29 år, klub: Auxerre, Frankrig

14 Daniel Gygax, 26 år, klub: Metz, Frankring

15 Gelson Fernandes, 21 år, klub: Manchester City, England

16 Tranquillo Barnetta, 23 år, klub: Bayer Leverkusen, Tyskland

17 Christoph Spycher, 30 år, klub: Eintracht Frankfurt, Tyskland

18 Pascal Zuberbühler, 37 år, klub: Nuchâtel Xamax, Schweiz

19 Valon Behrami, 23 år, klub: Lazio, Italien

20 Patrick Müller, 31 år, klub: Lyon, Frankrig

21 Eldin Jakupović, 23 år, klub: Grasshoppers, Schweiz

22 Johan Vonlanthen, 22 år, klub: Bull Salzburg, Schweiz

23 Philipp Degen, 25 år, klub: Borussia Dortmund, Tyskland

Schweiz er ikke kendt for at få gode placeringer ved EM og VM, men var dog med i indledende runde til EM i 2004 i Portugal.

Hvad man ikke har præsteret på fodboldbanen må man præstere udenfor, så her en video med det schweiziske landshold tilsat lidt schweizisk Alpe-pop:

 

Tyrkiets Landshold
FIFA ranking juni 2008: Tyrkiet er nummer 20 på verdenranglisten (op fra 25 i maj 2008)

Landstræner: Fatih Terim (tyrker)

Tyrkiet stiller med et hold uden mange store profiler og langt de fleste spillere på Tyrkiets landshold spiller i hjemlandet.

De to stærkeste (på papiret) tyrkiske spillere er Tuncay Sanli fra Middlesbrough og Hamit Altintop fra Bayern München.

Mange mener at Tyrkiet er det svageste hold i Euro 2008 Gruppe A, men til gengæld er holdet godt sammenspillet (Galatasaray spillere især), og langt de fleste i holdopstillingen kender hinanden indgående fra den hjemlige tyrkiske liga.

Tyrkiets holdopstilling omfatter følgende spillere (alle fra tyrkiske klubber med mindre andet er angivet):

1 Rüştü Reçber, 35 år, klub: Beşiktaş

2 Servet Çetin, 27 år, klub: Galatasaray

3 Hakan Balta, 25 år, klub: Galatasaray

4 Gökhan Zan, 26 år, klub: Beşiktaş

5 Emre Belözoğlu, 27 år, klub: Newcastle United, England

6 Mehmet Topal, 22 år, klub: Galatasaray

7 Mehmet Aurélio, 30 år, klub: Fenerbahçe

8 Nihat Kahveci, 29 år, klub: Villa Real, Spanien

9 Semih Şentürk, 25 år, klub: Fenerbahçe

10 Gökdeniz Karadeniz, 28 år, klub: Rubin Kazan, Rusland

11 Tümer Metin, 33 år, klub: Larissa, Grækenland

12 Tolga Zengin, 24 år, klub: Trabzonspor

13 Emre Güngör, 23 år, klub: Galatasaray

14 Arda Turan, 21 år, klub: Galatasaray

15 Emre Aşık, 34 år, klub: Galatasaray

16 Uğur Boral, 26 år, klub: Fenerbahçe

17 Tuncay Şanlı, 26 år, klub: Middlesbrough, England

18 Colin Kazim-Richards, 21 år, klub: Fenerbahçe

19 Ayhan Akman, 31 år, klub: Galatasaray

20 Sabri Sarıoğlu 23 år, klub: Galatasaray

21 Mevlüt Erdinç, 23 år, klub: Sochaux

22 Hamit Altıntop, 25 år, klub: Bayern Munich, Tyskland

23 Volkan Demirel, 26 år, klub: Fenerbahçe

Tyrkiets nabo og arvefjende (i en helt anden liga end fodboldvenskabet Danmark og Sverige) er Grækenland. Det lykkedes Tyrkiet i Athen at levere det overraskende resultat 1-4 i kvalifikationsturneringen til EM 2008, hvilket naturligvis passede tyrkerne særdeles godt.

Grækenland kvalificerede sig også til EM 2008. Se video fra Grækenlands dukkert herunder:



Se mere om Portugals kamp til EM 2008 mod Tyrkiet.

Tjekkiets Landshold
FIFA ranking juni 2008: Tjekkiet er nummer 6 på verdenranglisten (ligeledes nummer 6 i maj 2008) 

Landstræner: Karel Brückner (tjekke)

Tjekkiets holdopstilling omfatter den efter manges mening bedste målmand i EM 2008 turneringen. Han hedder naturligvis Petr Čech og vogter til dagligt målet for Chelsea. Cech kender derfor de tre Chelsea-spillere i Portugals holdopstilling indgående.

Blandt de lidt mindre kendte spillere på det tjekkiske landshold finder man Libor Sionko og Zdeněk Pospěch , som begge siden henholdsvis 2007 og 2008 har spillet for den danske klub FC København.

Kun 3 af spillerne i den tjekkiske holdopstilling spiller til dagligt i den hjemlige turnering. Det er derfor et meget erfarent hold med mange klasse-spillere, som deltager i EM 2008 i Schweiz og Østrig.

Blandt stjernerne på det tjekkiske landshold finder man Milan Baroš, som er udlånt til britiske Portsmouth fra Lyon i Frankrig. Den talentfulde angrebsspiller, som vandt den gyldne støvle til Euro 2004, har tidligere spillet for Liverpool og Aston Villa.

Zdeněk Grygera er med 50 landsholdskampe én af de mere erfarne spillere på det tjekkiske landshold. Han har i 2007 skiftet fra Ajax til Juventus i Italien.

Tomáš Galásek var holdkaptajn til VM i 2006, og den erfarne midtbanespiller er tidligere klubkammerat med Grygera i Ajax.

Tjekkiet er i særklasse Portugals stærkeste modstander i den indledende runde i Gruppe A.

Spillerne i den tjekkiske holdopstilling omfatter følgende (spillernummer til venstre):

1 Petr Čech, 26 år, klub: Chelsea, England

2 Zdeněk Grygera, 28 år, klub: Juventus, Italien

3 Jan Polák, 27 år, klub: Anderlecht, Belgien

4 Tomáš Galásek, 35 år, klub: Nürnberg/Nuremberg, Tyskland

5 Radoslav Kováč, 28 år, klub: Spartak Moscow, Rusland

6 Marek Jankulovski, 31 år, klub: Milan, Italien

7 Libor Sionko, 31 år, klub: FCK, Danmark

8 Martin Fenin, 21 år, klub: Eintracht Frankfurt, Tyskland

9 Jan Koller, 35 år, klub: Nürnberg/Nuremberg, Tyskland

10 Václav Svěrkoš, 24 år, klub: Baník Ostrava, Tjekkiet

11 Stanislav Vlček, 32 år, klub: Anderlecht, Belgien

12 Zdeněk Pospěch, 29 år, klub FCK, Danmark

13 Michal Kadlec, 23 år, klub: Sparta Prague, Tjekkiet

14 David Jarolím, 29 år, klub: Hamburg, Tyskland

15 Milan Baroš, 26 år, klub: Portsmouth, England

16 Jaromír Blažek, 35 år, klub: Nürnberg/Nuremberg, Tyskland

17 Marek Matějovský, 26 år, klub: Reading, England

18 Tomáš Sivok, 24 år, klub: Sparta Prague, Tjekkiet

19 Rudolf Skácel, 28 år, klub: Southampton, England

20 Jaroslav Plašil, 26 år, klub: Osasuna, Spanien

21 Tomáš Ujfaluši, 30 år, klub: Fiorentina, Italien

22 David Rozehnal, 27 år, klub: Newcastle United, England

23 Daniel Zítka, 32 år, klub: Anderlecht, Belgien

Herunder en video præsentation 'British Style' af det tjekkiske landshold:

Se det tjekkiske landshold i action her mod Tyskland, som i efteråret 2007 fik bank hjemme af det tjekkiske landshold i kvalifikationsturneringen til EM 2008 med 0-3.

Tyskland kvalificerede sig dog også til EM 2008.



 

Portugals Landshold
FIFA ranking juni 2008: Portugal er nummer 11 på verdensranglisten (nummer 9 i maj 2008).

Landstræner: Luiz Felipe Scolari (brasilianer)

De portugisiske landsholdsspillere er gennemsnitligt yngre end de fleste andre hold i Euro 2008 turneringen, men de enkelte spillere har til gengæld meget høj klasse internationalt set.

I alt 13 klubber bidrager til de 23 udtagne spillere til Portugals landshold.

Ud af de 23 spillere i Portugals holdopstilling til Euro 2008 er 10 spillere på kontrakt med udenlandske klubber.

Portugals stærke landshold består blandt andet af spillerere fra europæiske topklubber som Chelsea, Manchester United og et stort udvalg af de bedste spanske klubber herunder Real Madrid og FC Barcelona.

Der er ingen tvivl om at Portugal er heldig at have mange tidligere kolonier med talentfulde spillere, som er kommet til Portugal enten som børn eller teenagere. Det gælder blandt andet Nani (Kap Verde), Bosingwa (Congo), Pepe (Brasilien) og Deco (Brasilien).

Klik på de enkelte spillernavne herunder for at se deres fulde profil.

Spillernes nummer (trøje) fremgår af tallene i parentes. Bemærk at Cristiano Ronaldo har fået nummer 7:
  • FC Porto fra Portugal: 4 spillere i truppen med Bruno Alves (3), Raul Meireles (6), Ricardo Quaresma (17) og Hélder Postiga (23)
  • Benfica fra Portugal bidrager med 3 spillere: Petit (8), Quim (12) og Nuno Gomes (21)
  • Chelsea fra England stiller med 3 spillere: José Bosingwa (4), Paulo Ferreira (2) og Ricardo Cavalho (16).
  • Sporting fra Portugal har 3 spillere på landsholdet: João Moutinho (10), Rui Patricio (22) og Miguel Veloso (18)
  • Manchester United fra England har 2 spillere med via Portugal: Cristiano Ronaldo (7) og Nani (19).
  • Boavista fra Portugal: Jorge Ribeira (14)
  • Real Madrid fra Spanien: Pepe (15)
  • Valencia fra Spanien: Miguel (13)
  • FC Barcelona fra Spanien: Deco (20)
  • Atlêtico Madrid fra Spanien: Simão (11)
  • Real Betis fra Spanien: Ricardo (1)
  • Stuttgart fra Tyskland: Fernando Meira (5)
  • Werder Bremen fra Tyskland: Hugo Almeida (9)


Gruppe A resultater og konsekvenser
Inden EM 2008 turneringen begynder, ser det ud til at Tjekkiet og Portugal med stor sandsynlighed går videre til kvartfinalerne.

Umiddelbart virker Tjekkiet før turneringens start stærkere end Portugal specielt efter Portugals sølle 2-0 sejr i opvarmningskampen mod Georgien.

Såfremt Portugal vinder andenpladsen i Gruppe A kan den næste modstander blive Tyskland, som er den mest sandsynlige vinder af Euro 2008 gruppe B.

Vinder Portugal gruppe A, er der en god chance for at møde Kroatien og mindre chance for Polen, som er de to lande, som har mest chance for at vinde 2. pladsen i gruppe B.

Se mere om Portugals fodboldlandshold til EM 2008.

Se også: Oversigt over grupppe B, gruppe C og gruppe D i indledende runde til EM 2008

Din vurdering:



Fodboldnyt juni 2008 - tæt på panik i Portugal

Hermed nogen af de væsentligste rygter og hårde facts om fodbold i Portugal herunder naturligvis Portugals landshold inden Euro 2008 slutrunden går igang.

Cristiano Ronaldo er skadet
Under træning i Schweiz mandag d. 2. juni har Cristiano Ronaldo tilsyneladende beskadiget sin ankel.

Han syntes dog ikke at halte på vej ud med ispose på, men det har selvsagt sat gang i spekulationerne i Portugal, hvis stærke, men relativt uerfarne landshold i høj grad er bygget op omkring Cristiano Ronaldo.

UPDATE 3. juni 2008
Portugiserne har åndet letet op. Cristianos skade er alligevel ikke alvorlig og han skulle være klar til den indledende kamp d. 7. juni 2008.

Modstandere har ofte forsøgt at tackle den ustoppelige Ronaldo - af og til også med ufine midler. Se en samling videoklip herunder af forsøg på at stække Cristiano Ronaldo:

 

José Mourinho er ny træner for Inter
Mourinho erstatter Roberto Mancini, som blev fyret efter at have tabt med holdet til Liverpool i Champions League turneringen i maj 2008.

José Mourinho har været selvvalgt arbejdsløs siden september 2007, da Chelsea ejer Roman Abramovic ikke rigtig havde lyst til at se på ham længere. Den nye kontrakt med Inter Milan er 3-årig.

Den portugisiske træner får italieneren Giuseppe Baresi som assisterende træner i Inter Milan, som af og til også kaldes for F. C. Internazionale Milano.

Figo klar til et år mere
Efter at José Mourinho er blevet tilknyttet Inter Milan har den portugisiske veteran Luís Figo meldt ud at han gerne tager et år mere i klubben, hvor han ellers havde valgt at stoppe med denne sæson.

Inter Milan har desuden de portugisiske spillere Maniche (udlånt fra Atlêtico Madrid) og Pelé på holdet. Pelé hedder i sit civile liv Vítor Hugo Gomes Paços.

Cristiano Ronaldo måske til Real Madrid
Spekulationerne fortsætter om den unge Cristiano Ronaldos mulige klubskifte til Real Madrid.

Seneste nyt er at Cristiano vil komme med en udtalelse inden for 2-3 dage - dvs. inden EM 2008 går igang. Vi gætter på at det er landstræner Scolari som har rådet den talentfulde spiller til enten at mane rygterne i jorden eller se at få balladen overstået.

Det vil skabe mest ro og bedre arbejdsbetingelser for Portugals landshold, hvis Cristiano Ronaldo's eventuelle klubskifte fra Manchester United til Real Madrid ikke konstant skal diskuteres under slutrunden. 

Portugisiske fans tog imod Portugals EURO 2008 bus i Schweiz
I en hel del europæsiske lande bor der mange portugisere. Det gælder blandt andet England, Spanien, Frankrig, Luxembourg, Schweiz og Andorra.

De portugisiske landsmænd med bopæl i Schweiz var ude for at tage imod Portugals landsholdsbus, da den ankom i går til Neuchâtel i nærheden af Lausanne.

Inden flyveturen til Schweiz havde det samlede portugisiske fodboldlandshold været på besøg hos præsidenten af Republikken Anibal Cavaco Silva.

Se video fra afrejsen i Portela lufthavnen i Lissabon og ikke mindst modtagelsen af de entusiastiske portugisere i Schweiz:

Din vurdering:



Tokio Hotel på scenen i Portugal på Rock In Rio 2008

Sidste gang Tokio Hotel besøgte den portugisiske hovedstad i marts 2008 måtte flere tusinde fans vende skuffede hjem uden koncert.

Den letgenkendelige forsanger i Tokio Hotel havde dengang mistet stemmen på grund af en infektion, og koncerten i Lissabon måtte i marts aflyses i sidste øjeblik. Tokio Hotel holder derfor erstatningskoncert d. 29. juni 2008 i Lissabon. 

Forsangeren i Tokio Hotel Bill Kaulitz's stemme er i orden igen, og det berømte tyske teenageband var på scenen d. 1. juni 2008 i Lissabon til Rock In Rio.

Her er en smagsprøve på Tokio Hotel fra Rock In Rio 2008:


Der har også været Rod Steward koncert med en lettere buttet Rod (som konstant skiftede tøj).

Det efterhånden 63-årige gamle rockidol, som gerne ville have været professionel fodboldspiller, har specielle ønsker på sin igangværende tour.

I Norge udbad han sig blandt andet 2 iltapparater til placering bag scenen og 50 fodbolde, som kunne sparkes ud til publikum. Se artikel på TV2 Gossip om Rod Steward og hans nye vaner som 'næsten pensionist'.

Her ses en publikumsoptagelse med nummeret Sailing fra Rock In Rio Lisboa 2008:



Se også:
Koncertplan for Rock in Rio 2008
Amy Winehouse på scenen på Rock In Rio 2008 Din vurdering:



Nyt center for Portugals marine i Oeiras

Portugals forsvarsminister Nuno Severiano Teixeira har indviet marinens nye operations-center i Oeiras vest for Lissabon.

Centeret hedder Centro de Operações da Marinha og vil i daglig tale blive kaldt COMAR.

COMAR
Det nye COMAR center skal fungere som en strategisk analyseenhed og vil desuden få opgaver af koordinationsmæssig art.

COMAR's placering gør centeret nabo til de militære centre MRCC Lisboa og JC Lisbon.

MRCC Lisboa

COMAR bliver desuden en del af Centro de Coordenação de Busca e Salvamento Marítimo de Lisboa (MRCC Lisboa).

MRCC Lisboa kan sammenlignes med Søværnets Operative Kommando (SOK) i Danmark og er ligesom i Danmark bemandet alle ugens dage døgnet rundt.

JC Lisbon 
Allied Joint Command Lisbon (forkortet JC Lisbon) er sammen med Allied Joint Force Command Headquarters Brunssum i Holland og Allied Joint Force Command Headquarters Naples i Italien, Natos operationelle hovedkvartérer i Europa.

JC Lisbon er et i Nato termer mindre og meget mobilt center, som er i stand til at styre sø- land- og luftstyrker inden for Natos område og i visse tilfælde også udenfor.

JC Lisbon har blandt andet været involveret i hjælpeaktionen i 2005, da et større jordskælv på 7,6 på richterskala'en ramte Pakistan, og desuden bistod JC Lisbon med transportkoordination til hjælpearbejdet efter at orkanen Katrina hærgede de sydlige stater i USA.

I Afrika har JC Lisbon været involveret i transportopgaver af nødhjælp til Sudan (Darfur) og Somalien.

Chefen for Joint Command Lisbon er Vice Admiral  Bruce W. Clingan United States Navy. Han er også Commander, U.S. Sixth Fleet; Deputy Commander, Naval Forces Europe og Commander, Striking and Support Forces (opdateret nov 2008).

Nato i Portugal
JC Lisbon har siden 2004 haft til huse i bygningen Reducto Gomes Freire, som er et gammelt fort på adressen Estrada da Medrosa i Oeiras.

Der er medarbejdere fra 20 forskellige nationer ansat i Nato i Lissabon herunder Danmark, Portugal og Norge. Det samlede antal ansatte udgører omkring 300 personer. Hertil kommer et mindre antal civilt ansatte. Der er typisk 4-7 danskere udstationeret hos Nato i Oeiras.

Ifølge Nato selv udgør JC Lisbon en økonomisk positiv indvirkning på det lokale erhvervsliv på årligt omkring 8 millioner euro. Specielt udlejere af glade for Nato medarbejderne, der som oftest med har råd til de lidt dyrere lejligheder og villa'er i Lissabon og omegn.

Mere information kan findes på Natos i Lissabons hjemmeside.

Herunder ses området ved Natos hovedkvartér i Lissabon lidt fra oven (med detaljer slørede af Google Maps). Som det kan ses ligger hovedkvarteret for Nato i Portugal ikke langt fra den berømte Carcavelos strand:


Se større kort

Din vurdering:



Ambitiøs plan i Portugal til reduktion i antallet af trafikdræbte

Den portugisiske regering har præsenteret en plan, som har til formål at reducere det endnu alt for høje antal trafikdræbte på de portugisiske veje.

Målet for regeringen er at opnå en reduktion på 32% i år 2015 i forhold til antallet af trafikdræbte i 2007. Det vil i absolutte tal svare til omkring 580 dræbte i 2015 eller 280 sparede menneskeliv i trafikken i forhold til år 2007.

Portugals trafiksikkerhed
Der var engang, hvor de absolut farligste veje i Europa fandtes i Portugal. Sådan er det heldigvis ikke længere.

Til gengæld er der stadig lang vej før Portugal bliver lige så trafiksikkert som lande som Malta, Sverige, Holland og England, hvor man har gjort meget for at få antallet af alvorlige ulykker ned.

Siden 2001 har Portugal dog sammen med landene Frankrig og Luxembourg formået at skære antallet af trafikdræbte ned med over 40%.

Antallet af dræbte i trafikken i Portugal er for de sidste år:

2004: 1188
2005: 1094
2006: omkring 1.000
2007: 858 (senere korrigeret til 854)

Kilder: De portugisiske aviser Diário da Notícias og Correio da Manhã. Der er en vis uenighed, men 2007 tallet skulle være korrekt.

Til sammenligning var der i 1998 omkring 2.100 trafikdræbte i Portugal, hvilket i forhold til befolkningstal svarer til over dobbelt så mange som i Danmark i samme år.

De seneste tal viser (ifølge OECD's beregninger) at Portugal i 2006/2007 har omkring 100 trafikdræbte årligt per én million indbyggere. Det svarer i runde tal til, hvad Danmark havde omkring 1994/1995.

Et kuriøst indslag i trafikdebatten i Portugal kom frem i maj 2008, da det blev afsløret af en stor del af politiets fartmålere er i stykker. Der er dog fortsat kraftig fokus på at reducere antallet af alvorlige ulykker.

Herunder ses en video fra den barske kampagne "Mortes na Estrada - Vamos Travar este Drama.", som frit oversat betyder Drab på vejen - lad os standse dette drama:


EU statistik på trafikområdet
Tal fra Europakommissionen viser at 43.000 personer i 2007 mistede livet på de europæiske veje. Det svarer ifølge EU Kommissionen til at der styrter 5 passagerfly ned hver uge. Drabstallet i trafikken i EU for 2001 var dog hele 54.000 personer.

Følgende årsager betragtes som afgørende for 3/4 af alle dødsulykker i EU:

  • (grov) overtrædelse af hastighedsgrænser
  • sprirituskørsel
  • at køre over for rødt
  • ikke at have sikkerhedssele på

Portugal er specielt slem hvad angår hastighed og spirituskørsel.

I 2007 viste en undersøgelse fra Eurostat at 27,8% af de dræbte førere af biler i Portugal havde en promille over 0,5 dvs. over den tilladte promillegrænse i Portugal. Det placerer Portugal i den tungeste ende ud af de 22 lande undersøgelsen omfattede.

Kun Frankrig og Spanien havde med 28,8% og 29,5% flere trafikdræbte førere af biler med promille over det tilladte, der også i disse to lande er 0,5 promille. Overraskende kom svenskerne ind på en trist 4. plads idet 25% af de trafikdræbte svenske bilister havde for meget sprit i blodet. I Sverige er promillegrænsen dog kun 0,2%.

Til gengæld er portugiserne blevet lidt bedre til at tage sikkerhedsselen på - men kun på forsædet. 86% af portugiserne har normalt sikkerhedssele på foran. Det tilsvarende tal for Danmark er 85%.

På bagsædet er der derimod stadig plads til forbedring. Kun 45% af bagsædepassagererne i Portugal har sele på mod 73% i Sverige og 63% i Danmark. Alle målinger på sele-brug blev foretaget i dagtimerne af Eurostat.

Ser man ulykkerne i EU udfra en økonomisk synsvinkel udgør de samlede skader på passagerer og materiel et beløb svarende til 2% af EU's samlede økonomiske aktivitet (bruttonationalprodukt). 

Det er EU's mål at reducere antallet af trafikdræbte til 25.000 i år 2010.

Se også Europa Kommissionens lille informationsfolder med oversigt over hvordan EU landenes trafiksikkerhed  (antal dræbte) har udviklet sig.

EU initiativer på trafikområdet
Udenlandsk trafik udgør omkring 5% af den totale trafik i EU. I nogen lande er tallet højere, mens et EU land som Irland naturligvis ikke har så mange udenlandske køretøjer på besøg.

Udlændingenes andel af trafikforseelser svinger meget, men ligger eksempelvis i nogen lande helt oppe i nærheden af 30% af det samlede antal fartbøder. 

EU forsøgte allerede i 2003 at få medlemslandene til at slå hårdere ned på trafikforseelser. Det har ikke haft den ønskede effekt

Portugal er et af de lande, som stadig har et afslappet forhold til grove trafikforseelser, og statistikken viser at det faktisk er meget 'svært' at blive fradømt kørekortet.

I 2008 er EU under ledelse af EU Transport Commissioner Jacques Barrot derfor gået igang med en proces som vil ende med at grove trafikforseelser vil blive registreret centralt, således at de relativt få hensynsløse bilister på vejene i Europa ikke kan vide sig sikre i noget EU land.

Som det ser ud nu samarbejder nogen få lande som for eksempel de skandinaviske lande med hinanden og det gør Benelux landene også. En bøde for en trafikforselese i Norge (eksempelvis en overskridelse af hastighedsgrænser) bliver derfor også inddrevet af myndighedene i Danmark.

Bliver man som dansker blitzet af et fartkamera i Portugal bliver man til gengæld med sikkerhed ikke tvunget til at betale bøden i Danmark, med mindre man kører i en udlejningsbil (som kan hæve beløbet på kreditkortet). Faktisk har de portugisiske myndigheder i 2008 så meget rod i administrationen af bøder for trafikforseelser at selv mange portugisere slipper for at betale fartbøder.   Din vurdering:



Portugal vandt opvarmningskamp mod Georgien

Det portugisiske fodboldlandshold har i nogen dage været samlet i byen Viseu i den nordøstlige del af Portugal som forberedelse til EM 2008 slutrunden i Schweiz og Østrig.

Lørdag d. 31. juni 2008 spillede landsholdet opvarmningskamp mod et indbudt landsholdsmandskab fra den tidligere sovjet-stat Georgien.

Landstræner Scolari valgte naturligt nok at eksperimentere meget og udskiftningerne var derfor mange hos Portugal.

Gode takter men manglende mål
Positivt var det at unge João Moutinho, som til daglig spiller for Sporting, scorede et flot mål allerede efter 18 minutter.

På trods af sine kun 21 år er Moutinho holdkaptajn for Lissabon-klubben Sporting Clube de Portugal, og der er efter lørdagens kamp al mulig grund for João Moutinho til at tro på at han får lov at vise , hvad han ka,n når Euro 2008 går igang.

Senere kort før pausen var Simão på pletten med en scoring til 2-0.

I anden halvleg valgte Scolari at lade landsholdet spille uden Cristiano Ronaldo, som blev erstattet af Manchester United klubkammeraten Nani i angrebet.

Der var mange gode chancer til Portugal, men holdet bar uden Cristiano Ronaldo præg af at være uden den afgørende fremdrift i 2. halvleg, og målene udeblev.

Der var dog aldrig tvivl om, hvem som havde overtaget. Se video-sammendrag herunder:


 

Georgien en let modstander
Med Georgien fodboldlandshold på en 81. plads på FIFA verdensranglisten (tæt på Islands placering) burde portugiserne på hjemmebane dog havde skubbet mindst et mål ekstra ind i 2. halvleg. 

Til sammenligning er Portugal p.t. nummer 9 på FIFAs verdensrangliste.

Opvarmningskampe til Euro 2008    
Flere af deltagerne i Euro 2008 har spillet opvarmningskampe:
  • Spanien vandt lørdag d. 31. med 2-1 over Peru.
  • Frankrig spillede lørdag uafgjort 0-0 mod Paraguay
  • Rumænien viste styrke med 4-0 lørdag over Montenegro
  • Kroatien spillede lørdag 1-1 mod Ungarn
  • Tyskland vandt lørdag knebent 2-1 over Serbien
  • Fredag d. 30. vandt Østrig 5-1 over Malta
  • Tjekkiets landshold vandt fredag 3-1 over Skotland
  • Schweitz besejrede fredag Liechtenstein med 3 mål mod 0.
  • Sverige tabte søndag til Ukraine med 0-1 i Stockholm.
  • Polen spillede søndag uafgjort mod det danske landshold 1-1
  • Østrig bankede ikke overraskende søndag Malta med 5-1
  • Grækenland spillede søndag uafgjort 0-0 mod Armenien

Portugals landshold ankommer til Schweiz søndag d. 1. juni og træner mandag på stadion i byen Neuchâtel.

Se ogå artiklen: Fodboldnyt fra Portugal i juni 2008 - inden EURO 2008 går igang. 

Se mere om det portugisiske fodboldlandshold.

Din vurdering:



Flere Indlæg « Forrige side