Annoncering
Kontakt os, hvis du er interesseret i at annoncere her på Portugalnyt: info@portugalnyt.dk






Algarve for børn - sandskulpturer på FIESA 2009 festivallen fra 22. maj

Sandskulpturerne på FIESA 2009 festivallen kan ses i Algarve, nærmere bestemt ved byen Përa tæt ved stranden Armação de Pêra, fra den 22. maj 2009.

Verdens største udstilling af sandskulpturer løber indtil 22. oktober.

Oplevelser for børn
Udstillingen er et trækplaster ikke mindst for familier med børn. Hver dag fra 10 til 13 og fra 16 til 21 er der fri adgang for interesserede i alle aldre til at prøve kræfter med selv at bygge sandslotte.

I alt er der brugt 35.000 tons sand, og 60 erfarne sand-skulptører arbejder indtil åbningsdagen på at gøre udstillingen klar

Tema på FIESA 2009 er Opdagelser
Hvert år vælger arrangørerne et tema for FIESA festivallen. I år er de mange figurer og sandslotte bygget omkring tema'et 'Opdagelser' eller på portugisisk 'Descobertas'.

Der vil i forbindelse med festivallen være musik, teater og dans om aftenen i det omkring 15.000 m2 store festival-område.

Se meget mere på den omfattende FIESA 2009 hjemmeside (også på engelsk).

Herunder video fra FIESA 2008 udstillingen, hvor tema'et var Hollywood:

 


Byen Pêra er let at finde. Den ligger på den centrale del af Algarvekysten omkring 10 kilometer nordvest for Albufeira.

Se kort over Algarvekysten herunder:
 


Se Kort over Algarvekysten i større format



Kommentarer

Endnu ingen kommentarer