Arbejdsløsheden i Portugal steg i første kvartal 2009 ifølge Portugals Statistik relativt kraftigt til 8,9% i forhold til 7,8% i 4. kvartal 2008.
I alt 496.000 tusind portugisere var i slutningen af april 2009 registreret som værende uden job i Portugal. Set i forhold til arbejdsløshedstallet på samme tidspunkt sidste år var det en stigning på 16,1% i antallet af arbejdsløse.
Antallet af beskæftigede i Portugal faldt med 1,8% i forhold til samme tidspunkt sidste år.
Fald i BNP i Portugal og øvrige EU-lande
Bruttonationalproduktet i Portugal faldt ligeledes i første kvartal 2009 med 1,5% i forhold til 4. kvartal 2008.
På sin vis var det dog et bedre resultat end i de fleste EU lande.
I denne periode (Q4 2008 til Q1 2009) faldt BNP i følgende udvalgte EU-lande:
- Tyskland fald i BNP på 3.8%
- Holland fald i BNP på 2,8%
- Italien fald i BNP på 2,4%
- England fald i BNP på 1,9%
- Spanien fald i BNP på 1,8%
- Frankrig fald i BNP på 1,2%
- EU-27 fald i BNP som helhed (kun EU-lande hvor data var tilgængelige) på 2,5%
- EU-15 fald i BNP (EU før udvidelse med tidligere Østlande - kun data, vhor tilgængelige) på 2,5%
- USA fald i BNP på 1,6%
Cypern var det eneste land i EU, hvor BNP ikke faldt i første kvartal 2009. Faldet i BNP på 2,5% i et kvartal er et af de højeste i Europa siden 2. verdenskrig.
Ser man på BNP i første kvartal 2009 i forhold til første kvartal 2008 var faldet i Portugals BNP dog på hele 3,7%.
Kilde: Eurostat - statistik kan hentes (som pdf)
Se også:
Artikler om Portugals økonomi (opdateres løbende)