Annoncering
Kontakt os, hvis du er interesseret i at annoncere her på Portugalnyt: info@portugalnyt.dk






The Economist rangerer Portugal lavere på demokrati-index 2008

Portugal tilhører dog stadig de 30 lande, som er katagoriseret som rigtige demokratier (Full Democracy).

I The Economist 2008 undersøgelsen er Portugal nummer 25 blandt verdens lande foran Mauritius, Costa Rica, Sydkorea, Italien og Slovenien, som lige netop formår at tilhøre eliten blandt verdens demokratier.

Democracy Index metode
Det respekterede månedlige magasin The Economist angiver ikke sit index som værende en uvildig, uafhængig undersøgelse.

Democracy index baserer sig på 60 spørgsmål, som hver har et antal foruddefinerede svar. Det fremgår ikke hvilke eksperter, som besvarer spørgsmålene - eller om The Economist egne ansatte deltager i besvarelsen.

Alle besvarelser munder ud i et index, hvor 10 er den højst opnåelige værdi.

2006 democracy index
I den tidligere undersøgelse fra 2006 lå Portugal på en 19. plads med index 8,16. I 2008 er Portugal faldet til index 8,05.

Alle lande med en score på mellem 8 og 10 kategoriseres som Full Democracies.

Grækenland, England, Uruguay, Belgien og Japan har i 2008 undersøgelsen overhalet Portugal.

Skandinavien i front i Democracy Index
De skandinaviske lande samt Holland udgør eliten målt på demokrati, hvis man skal tro The Economist.

Ranglistens 10 best rangerende lande i 2008 var:

  • Sverige index 9,88
  • Norge index 9,68
  • Island index 9,65
  • Holland index 9,53
  • Danmark index 9,52
  • Finland index 9,25
  • New Zealand index 9,19
  • Schweiz index 9,15
  • Luxembourg index 9,10
  • Australien index 9,09


Kommentarer

Endnu ingen kommentarer