Flyselskabet TAP har meddelt at der vil forekomme forsinkelser og aflysninger af flyafgange på grund af pilotstrejke den 24. og 25. september 2009.
Ruterne til Azorerne, Madeira, Angola og Luxembourg fra Portugal forventes at forløbe planmæssigt, men på andre ruter vil passagererne kunne blive ombooket til andre selskaber eller alternative afgange.
Mere information kan findes på engelsk på TAP hjemmesiden.
Den 48 timer lange strejke vil berøre omkring 130 afgange.
Passagerer opfordres til at kontakte TAP (se mere på hjemmesiden). Der vil på visse længere flyvninger blive indsat lejede fly, og i andre tilfælde vil passagerer blive tilbudt billet til andre flyselskaber.
Strejken hos TAP blev varslet af piloterne efter ledelsen afviste krav om lønstigninger på 9%, som piloterne mener ville bringe dem på niveau med andre piloter i Europa.