Annoncering
Kontakt os, hvis du er interesseret i at annoncere her på Portugalnyt: info@portugalnyt.dk






Hedebølge i Portugal medfører historisk højt elforbrug og lavere produktivitet

Under den seneste weekends hedebølge, med over 40 grader mange steder i Portugal, blev der sat ny rekord for el-forbrug i en sommer-weekend i Portugal.

Rekord-forbrug af elektricitet og temperatur-advarsler i Portugal
Ifølge det portugisiske energiselskab REN blev der i den første weekend i juli 2013 således forbrugt mere end 17% mere elektricitet end i en normal sommer-weekend i juli. Det skyldes naturligvis at air-condition anlæg, ventilatorer og køleanlæg har været sat på ekstra hårdt arbejde i de fleste portugisiske hjem og virksomheder.

Forbruget var helt oppe på 135 Gigawatt per time. Hedebølgen medførte desuden røde temperatur-advarsler i flere områder af Portugal, og et markant mersalg af ventilatorer og aircondition-anlæg.

Prisen for elektricitet i Portugal er steget markant under krisen, og for mange portugisiske familier vil den kommende større hedebølge-elregning blive svær at betale.

Temperatur over 35 grader medfører 20% fald i produktivitet
De fleste føler sig nok mindre effektive når arbejde udføres i høje temperaturer.

Universitet i Helsinki har i samarbejde med et amerikansk laboratorium (Berkeley Lab) undersøgt hvor meget produktiviteten påvirkes af høje temperaturer. Konklusionen er at den ideele "produktivitets-temperatur" ligger mellem 21 og 24 grader. Undersøgelsen er udført i forskellige kontor-miljøer og konklusionen er at man ved en temperatur på 30 grader bliver 8,9% mindre produktiv, mens man ved temperaturer på 35 grader bliver hele 20% mindre produktiv.

Se hele undersøgelsen her: Effect of Temperature on Task Performance in Offfice Environment (PDF)

Temperaturen i Portugal er nu begyndt at falde, men hedebølgen fortsætter endnu et par dage, hvorefter temperaturerne fra onsdag/torsdag igen skulle blive normale for juli måned i Portugal.

Se også: Vejr og klima i Portugal



Kommentarer

Endnu ingen kommentarer