Annoncering
Kontakt os, hvis du er interesseret i at annoncere her på Portugalnyt: info@portugalnyt.dk






Verdens ældste aktive filminstruktør død - Manoel de Oliveira

Den portugisiske filminstruktør Manoel de Oliveira døde den 2. april 2015 i en alder af 106 år.

Han blev født i december måned 1908 og instruerede sin første film i 1931 i en alder af bare 23 år.

Han var formentligt verdens ældste aktive filminstruktør, da han så sent som i 2014 lavede en kortfilm til Vienna International Film Festival (også kaldet Viennale) på opfordring fra arrangørerne.

83 år er der mellem hans første og sidste film.

Den i Porto fødte Manoel de Oliveira blev i 1940 gift med filmskuespillerinden Maria Isabel Brandão de Meneses de Almeida Carvalhais, ligeledes født i Porto, og var det stadig til hans død i hjemstavnsbyen, 75 år senere.

Læs meget mere om instruktørens filmkarriere i hyldestartiklen Verdens ældste aktive filminstruktør fylder 100 år fra dengang de Oliveira rundede et skarpt hjørne i 2008.

Relateret artikel:

John Malkovich og Portugal – Den amerikanske skuespiller var stærkt begejstret for Manoel de Oliveira og medvirkede i flere af hans film.



Kommentarer

Endnu ingen kommentarer