Det danske rejsebureau, PortugalBureauet med speciale i rejser til Portugal, Madeira og Azorerne, får ny direktør per 1. august 2012.
Ny frontfigur for Danmarks største udbyder af Portugal-rejser er Mikkel Blom.
Lars Henriksen, der siden 2007 har været adm. direktør for PortugalBureauet, stopper ifølge rejsemediet Tic Travel som følge af uenighed med hovedaktionær Kurt Kvorning.
Til rejsemediet Takeoff udtaler Kurt Kvorning at det ophørte samarbejde skyldes en forfærdelig arbejdssituation for Lars Henriksen - senest med Cimbers konkurs, hvilket gav voldsomt ekstra arbejdspres.
Èn af Danmarks rejsekonger
Kurt Kvorning, der for år tilbage solgte rejsebureauet Hannibal Travel Group (Hannibal og Marco Polo Tours) med en stor fortjeneste, er en erfaren købmand og har været vidt omkring i den danske rejsebranche.
Kurt Kvorning er uddannet Cand. merc. og højt respekteret i rejsebranchen for sit øje for en god forretning. Han var blandt hovedpersonerne i en større "offentlig skilsmisse" i rejsebranchen i 2004, hvor stifter og daværende direktør for Hannibal Rejser i Århus, Jesper Hannibal, blev bedt om at fratræde sit job med meget kort varsel. Kurt Kvorning startede sin karriere i rejsebranchen allerede i 1983 via sit ejerskab af incoming-bureauet Nordring Rejser i Aarhus.
Lars Henriksen udtaler i et interview med Tic Travel: “Kurt og jeg havde ikke de samme visioner med firmaet. Der er en forskel på at have en langsigtet og en kortsigtet tidshorisont. Det kan der både være en økonomisk, og en aldersmæssig baggrund for” og videre: “Jeg var interesseret i at opbygge firmaet og beholde det i mange år fremover. Kurt havde nok en anden interesse”.
Portugalbureauet
PortugalBureauet blev oprindeligt grundlagt af Erik Alsing i 1996, og var i mange år et lille niche rejsebureau med speciale i rejser til Portugal.
Siden 2007, hvor Kurt Kvorning og Lars Henriksen købte Portugalbureauet, er rejsebureauet vokset i et imponerende tempo og udvidet med mange andre aktiviteter via moderselskabet Euro Travel.
Lars Henriksen var blandt andet primus motor på en langt større satsning af PortugalBureauet på netbaseret salg af rejser til Portugal.
Euro Travel ApS – moderselskabet bag PortugalBureauet, Kulturrejser Europa og Check Point Travel
I de seneste 5 år har PortugalBureauet været ejet af moderselskabet Euro Travel, der blev stiftet i år 2000, og som siden 2007 har været ejet af Lars Henriksen (33% ejerskab - indtil 2012) og Kurt Kvorning (66% ejerskab).
Euro Travel er medlem af rejsegarantifonden (medlemsnummer 1920).
TIC Travel beretter at Euro Travel resultat for regnskabsåret for 2011 er gået tilbage trods en pæn stigning i omsætningen. Overskuddet før skat faldt til 1,48 mio. kr. - under det halve af overskudet i 2010.
Faldet i overskuddet skyldes blandt andet en markant stigning i personaleomkostningerne, der udgjorde ca. 5 mio. kr. Omsætningen i 2011 var ca. 90 mio. kr.
Da PortugalBureauet blev overtaget i 2007 var der blot 2 medarbejdere. Siden er virksomheden bag PortugalBureauet vokset kraftigt til 20 medarbejdere, og yderligere rejsebureauer er blevet tilkøbt via moderselskabet Euro Travel.
Ud over PortugalBureauet i København består Euro Travel i dag af Kulturrejser Europa med kontor i København og Check Point Travel med kontor i Århus.
Kurt Kvorning ejer dog kun 60% af rejsebureauet Check Point Travel, der også tæller Henrik Særmark og John Lau Jensen i ejerkredsen - begge tidligere chefer i rejsebureauet Marco Polo.
I 2011 blev Euro Travel kåret som Gazelle (vækst-virksomhed) af Dagbladet Børsen.
Kulturrejser Europa – Kulturrejser til Portugal, Spanien, Italien og Frankrig
I november 2008 overtog Euro Travel, rejsebureauet Kulturrejser Europa, der blev stiftet i 1991 af Uffe Gadeberg. Ved overtagelsen var det meningen at Uffe Gadeberg skulle fortsætte som rejseleder i Kulturrejser Europa, men samarbejdet ophørte hurtigt.
Siden har Euro Travel udvidet det lille kultur-rejsebureau betragteligt. Særligt er der fokus på salg af kulturrejser til Portugal, Spanien, Italien og Frankrig.
I programmet finder man klassiske rundrejser, men også temarejser som f.eks vandreferie, langtidsrejser og operarejser.
Ifølge Tic Travels oplysninger er Kulturrejser Europa i 2012 sat til salg.
Ud over de fysiske rejsebureauer, driver Euro Travel også en række relaterede rejse-hjemmesider – herunder portugal.dk, portugalinfo.dk, travelforum.dk, billeje.info, spanien-rejser.dk med flere.
Ny direktør for PortugalBureauet og Kulturrejser Europa
Som ny adm. direktør for PortugalBureauet og Kulturrejser Europa er udnævnt Mikkel Blom, der kommer fra Albatros Travel, hvor han hidtil har arbejdet som produktchef. Mikkel Blom bliver medaktionær i Euro Travel ApS.
Mikkel Blom afløser Lars Henriksen, der tidligere har arbejdet for en række danske rejsebureauer - herunder Øster Lindet Rejser, Atlantis Rejser og Star Tour.
Relaterede links og kilder:
Din vurdering:
Torsdag den 22. juni spiller Portugal kvartfinale i EM 2012 turneringen i fodbold.
Portugals modstander er Tjekkiet, der som vinder af EM gruppe A, møder nummer to i EM gruppe B.
Kvartfinaler – EM 2012 resultater
Kvartfinalerne i EM 2012 spilles på følgende dato’er:
21. juni: Tjekkiet-Portugal – resultat 0-1
Portugal er videre til semifinalerne
22. juni: Tyskland-Grækenland – resultat 4-2
Tyskland er videre til semifinalerne
23. juni: Spanien-Frankrig – resultat 2-0
Spanien er videre til semifinalerne og bliver Portugals modstander
24. juni: England-Italien – resultat 0-0 (2-4 i straffesparkskonkurrence)
Italien er videre til semifinalen mod Tyskland
Vinder af kvartfinale
I hver kamp skal der findes en vinder. Står kampen uafgjort efter normal spilletid, spilles der 2 x 15 minutters ekstra.
Er stillingen stadig lige efter ekstra spilletid, afgøres kvartfinaler i EM 2012 ved straffesparkskonkurrence.
Straffesparkskonkurrencen indledes med 5 skud fra hvert hold. Er stillingen stadig lige skydes der ét straffespark af hvert hold indtil ét af holdene er bagud.
Straffesparkskunkurrencen afbrydes så snart en vinder er fundet, og kan derfor ske kun at løbe til 3. eller 4. skud.
EM 2012 kvartfinale Tjekkiet-Portugal i Warszawa
Portugal spiller kvartfinale mod Tjekkiet i Polens hovedstad Warszawa.
Kampen starter 20.45 dansk tid (19.45 portugisisk tid). Se mere om kvatfinalen mellem Portugal og Tjekkiet på UEFA’s hjemmeside.
Portugals holdopstilling til Tjekkiet-kampen 21. juni
Portugals startopstilling den 21. juni mod Tjekkiet var følgende:
Rui Patrício
Bruno Alves
Pepe
Fabio Coentrão
Joao Pereira
Miguel Veloso
Joao Moutinho
Raul Meireles
Nani
Cristiano Ronaldo
Helder Postiga
Tjekkiets holdopstilling mod Portugal i kvartfinalen den 21. juni:
Petr Čech
Theodor Gebre Selassie
Michal Kadlec
Tomas Sivok
David Limberský
Jaroslav Plasil
Vaclav Pilar
Tomas Hübschman
Petr Jiráček
Vladimir Darida
Milan Baros
Se også: Portugals holdopstilling til kampe i EM gruppe B.
Odds på Portugal-Tjekkiet EM 2012 kamp
Ifølge bookmakerne er Portugal favorit til at gå videre til semifinalen. Hvis Portugal vinder, står holdets semifinale mod enten Frankrig eller Spanien den 27. juni 2012.
I kvartfinalen mod Tjekkiet giver Portugal 1,7-1,8 gange pengene igen, mens Tjekkiet giver 4 til 5 gange pengene igen ved en indsats på eksempelvis 100 kroner.
Se mere om odds på Portugal på eksempelvis oddschecker.
Vinder af EM 2012 – odds på vinder-chancer
Favorit til at vinde EM 2012 er Tyskland efterfulgt af Spanien og med Portugal på tredjepladsen.
Herefter følger England, Italien, Frankrig, Tjekkiet og sidst Grækenland med odds 50-60 for at vinde EM 2012.
Vinder Portugal EM 2012, giver bookmakerne per 21. juni inden Tjekkiet-Portugal kampen ca. 7 gange pengene igen.
Din vurdering:
Inden operasangerne Ulla Kudsk Jensen og Jesper Buhl traditionen tro lægger vejen forbi den dansk-amerikansk ejede vingård Cortes de Cima, er der koncert i São Carlos teatrets foyer Lissabon.
Koncerten i Lissabon med de danske kunstnere finder sted den 20. juni fra kl. 18 og er arrangeret af den Danske Ambassade i Lissabon.
Senere den 22. juni synger de to operasangere på Cortes de Cima’s traditionelle sommerkoncert i Alentejo.
São Carlos teatret i Lissabon
Man finder São Carlos teatret på adressen Largo de São Carlos i Chiado i Lissabon (sporvogn 28, busser 58, 100, 204)
Koncerten med de danske operasangere er gratis. Se mere om ‘Voices of Denmark’ på teatres hjemmeside.
Herunder den lille, men charmerende Sao Carlos plads i Chiado:
Din vurdering:
Den verdensberømte portugisiske kunstner Joana Vasconcelos udstiller tirsdag fra den 19. juni på Château de Versailles.
Vasconcelos er kendt for sine store moderne kunstværker; ofte opbygget af dagligdags ting.
Se mere om Joana Vasconcelos.
Paulo Portas åbner Versailles udstilling
17 værker, heraf nogen, som første gang vises for offentligheden indgår i Versailles-udstillingen, som åbnes for offentligheden af den portugisiske udenrigsminister Paulo Portas.
Joana Vasconcelas er den første kvinde og i øvrigt også den yngste moderne kunstner, der får æren af at udstille på det franske nationalslot.
Se mere om udstillingen på Château de Versailles hjemmesiden.
Herunder youtube-video med udvalg af Vasconcelos værker, hvoraf nogen er med i Paris:
Din vurdering:
Portugal kvalificerede sig til kvartfinalen ved EM 2012 med et resultat på
2-1 mod Holland i Portugals 3. og sidste gruppekamp i gruppe B.
Samtidigt tabte Danmark 2 – 1 mod Tyskland, og Tyskland blev dermed vinder af
“dødens” gruppe B under EM 2012.
Portugal – Holland resultat 2-1
Portugal spillede en god
kamp mod Holland, selv om de indledningsvist kom bagud. Ronaldo fik sat sine
kritikere til vægs med 2 mål i kampen mod Holland. Det første mål blev dedikeret
til Ronaldos søn, der fyldte 2 år i dag. Ronaldo blev efterfølgende kåret til
kampens bedste spiller.
Portugal havde hele 24 skud på mål mod Hollands 14. Holland havde til gengæld
en boldbesiddelse på hele 62% mod Portugals 38%.
Holland må med tre nederlag tage æren af at være én af EM 2012’s største
skuffelser.
Tyskland – Danmark resultat 2-1
Danmark spillede en god
kamp mod Tyskland, og først i kampens 80’ minut blev kampen afgjort til
Tysklands fordel på et mål af Lars Bender. Det danske mål blev scoret af Michael
Krohn-Delhi, som dermed med 2 mål blev mest scorende dansker under EM 2012.
Tyskland vinder gruppe B med de maximale 9 point efter tidligere sejre mod
Portugal og Holland.
Se slutstilling
EM 2012 gruppe B.
Kvartfinale EM 2012: Tjekkiet – Portugal
Portugal skal
dermed i den første kvartfinale kamp under EM 2012 møde Tjekkiet, der blev
gruppevinder i gruppe A med en 1-0 sejr over Polen.
Kvartfinale kampen Tjekkiet – Portugal spilles den 21. juni i Warszawa.
Den anden kvartfinale kamp mellem Tyskland og Grækenland spilles den 22.
juni.
Din vurdering:
Flere Indlæg
« Forrige side -
Næste side »