Det kinesiske regime overtager en fjerdedel af aktierne i energiforsyningsselskabet REN i Portugal.
REN står for vedligeholdelsen af elforsyningsnettet og distribuerer desuden gas til de portugisiske forbrugere.
Salg af statens aktier i REN
Som en del af betingelserne for at modtage økonomisk hjælpepakke fra EU indvilligede den portugisiske stat i at sælge sine aktier i et antal større virksomheder; herunder EDP, REN og TAP.
21% af EDP aktierne blev afhændet i slutningen af 2011 til kinesiske China Three Gorges (CTG), mens salget af flyselskabet TAP i starten af 2012 endnu ikke er gennemført.
REN aktier blev allerede udbudt til private i 2007, men staten beholdt dengang en ejerandel på 51%.
De nye ejere er China State Grid med 25% og og set ligeledes statsejede Oman Oil med 15% af aktierne, oplyser finansministeriet.
Salget af aktierne i REN til Kina og Oman indbringer samlet 592 millioner euro.
Din vurdering:
Filmfestivallen Fantasporto 2012 løber fra 20. februar til 4. marts.
Der er 32. gang at filmfestivallen i Porto afholdes.
FantasPorto 2012 filmfestival
Portugals kendteste filmfestival er dedikeret til kommercielle science fiction film og desuden til experimentielle film, der ikke nødvendigvis appellerer til et bredt publikum.
Filmfestivallen i Portugals næststørste by Porto byder også på mere main-stream film.
Der vil på festivallen blandt andet være mulighed for at gense klassikerne Get Carter med Michael Caine, This Must Be The Place med Sean Penn og Shame med Steve McQueen.
Se mere på Fantasporto 2012 hjemmesiden.
Fantasporto konkurrencen
Tidligere vindere af priser på Fantasporto filmfestivallen inkluderer danske Ole Bornedal, der i 2010 vandt jury’en specialpris med filmen Deliver Us From Evil.
Se oversigt over tidligere Fantasporto vindere.
Dansk deltagelse på Fantasporto 2012
I kategorien ‘Special Sessions’ deltager i 2012 den danske tegnefilm The Blackwater Gospel af Bo Mathone
Se også The Making of The Blackwater Gospel:
Din vurdering:
Der forventes omfattende strejker i Lissabons transport-sektor torsdag d. 2. februar 2012.
En million mennesker påvirkede
Alene i Lissabon vil omkring en million rejsende med det offentlige transportsystem blive påvirkede.
Specielt Lissabons metro forventes at blive kraftigt påvirket af én-dags strejken.
Også Carris busser og sporvogne vil køre med forsinkelser, og trafikken over Tejo-floden vil ligeledes blive påvirket.
Togdriften mellem landsdelene kører med forsinkelser og aflysninger.
Se mere på CP’s hjemmeside.
De strejkende protesterer over regeringens spareinitiativer, der er slået hårdt igennem over for offentlig ansatte i slutningen af 2011 og starten af 2012.
Opdatering kl. 16.00
Strejken blandt transportpersonalet i Lissabon blev ifølge portugisiske aviser mindre omfattende end forventet.
Metro'en forblev dog lukket torsdag d. 2. februar under 24-timers strejken, mens bus og togdrift var mindre påvirket end forventet. Strejken er den tredje siden november 2011 blandt de offentligt ansatte i transportsektoren.
Din vurdering:
IRC rally løbsserien blev afholdt første gang i år 2006.
I 2009 blev det traditionsrige rally på Azorerne, der har været afholdt siden 1965, omdannet til en afdeling af IRC – Intercontinental Rally Challence, hvor bilerne er udstyret med motorer på maksimalt 2 liter, og tuningsmulighederne er relativt begrænsede.
Rally-biler på Azorerne
Blandt favoritterne i SATA Rally Azores finder man nordmanden med det dansk-klingende navn Andreas Mikkelsen.
Netop Andreas Mikkelsen vandt sidste års IRC serie i en Skoda Fabia S2000.
Bilfabrikkerne Skoda, Rilliart (Mitsubishi), Peugeot, Honda og Subaru samt racer-teamet M-Sport, der kører i Ford deltager i IRC serien i 2012.
Løbet på São Miguel på Azorerne er det første løb ud af 13 løb i 2012 sæsonen. Bilerne vil overnatte på et aflukket område i São Miguel havn, og der vil blive afholdt en tilskuervenlig special-prøve i et nedlagt stenbrud.
Se løbskalender for 2012 samt mere information om løbet på Azorerne på den dedikere Azores IRC rally hjemmeside.
Herunder video billeder fra tidligere års Azorerne rally:
Fra det lokale TV show "Bom dia Açores” ses herunder et 15-minutters inslag om rally’et på Azorerne, der er en stor lokal begivenhed på São Miguel øen:
Din vurdering:
I december 2011 nåede arbejdsløsheden i Portugal op på 13,6%.
Stigende Eurostat tal for arbejdsløshed i Europa
De 13,6% gør det procentvise antal ledige i Portugal til det 6. højeste i EU.
Spanien har den højeste ledighed med 22,9%, Grækenland angives af Eurostat til 19,2% og de to baltiske stater Litauen og Letland følger herefter med henholdsvis 15,3% og 14,8% arbejdsløshed.
Den kriseramte økonomi i Irland plages af 14,5% arbejdsløshed, og derefter følger side om side Portugal og Slovakiet med 13,6 og 13,4 procent ledige.
Samlet set var der i EU i december 2011 9,9% arbejdsløse, mens euro-området havde 10,4% ledige.
Arbejdsløshedsprocenterne i Europa fordelt på lande var i december 2011 følgende:
- Østrig 4,1% arbejdsløshed
- Holland 4,9%
- Luxembourg 5,2%
- Tyskland 5,5%
- Malta 6,5%
- Tjekkiet 6,8%
- Rumænien 7%
- Belgien 7,2% arbejdsløshed
- Sverige 7,5% arbejdsløshed
- Finland 7,6%
- Danmark 7,8%
- Slovenien 8,2%
- England arbejdsløshed 8,4%
- Italien arbejdsløshed 8,9%
- Cypern 9,3%
- Frankrig 9,9%
- Polen arbejdsløshed 9,9%
- Ungarn 10,9%
- Bulgarien 11,2%
- Estland 11,3%
- Slovakiet 13,4%
- Portugal 13,6%
- Irland 14,4%
- Letland 14,8%
- Litauen 15,3%
- Grækenland 19,2%
- Spanien 22,9%
Din vurdering:
Flere Indlæg
« Forrige side -
Næste side »